Heshtja e Trump: Si po ia dalin që gjigandët e teknologjisë të nxjerrin Trumpizmin offline

Heshtja e Trump: Si po ia dalin që gjigandët e teknologjisë të nxjerrin Trumpizmin offline

Nëse keni dyshuar deri tani për fuqinë e "Big Tech", atëherë  shembulli më i mirë është aplikacioni Parler, një aplikacion i ngjashëm me Twitter, të cilin mbështetësit e Trump, filluan ta përdorin masivisht pas censurimit të postimeve të tyre, Faceboook apo Instagram dhe mbylljes së llogarive të disa prej tyre, përfshirë edhe vetë presidentin.

Mesnata e së martës ishte edhe afati i fundit për kompaninë të gjente një shërbim të ri pritës para se Amazon ta bllokonte atë për përmbajtje të dhunshme.

Në orën 12:10, gjithçka pushoi së funksionuari. Nuk u gjet asnjë përmbajtje.  Parler mundet ndoshta të jetë në gjendje të gjejë një pritës të ri por duke humbur Shërbimet e Ueb Amazon - ofruesi më i madh i faqeve në internet - do të thotë që ofruesit e tjerë të mëdhenj ka të ngjarë të heqin dorë nga lejimi i aplikacionit.

Momenti shihet si rëndësishëm në përpjekjet e vazhdueshme nga gjigandët e teknologjisë amerikane për të bllokuar Donald Trump dhe disa nga mbështetësit e tij ekstremë pas trazirave të Capitol Hill javën e kaluar.

Nuk është vetëm Amazon ajo që ka marrë masa kundër Parler. Google dhe Apple kanë bërë të njëjtën gjë.

Gab, një tjetër faqe  e përdorur si një platformë e fjalës së lirë por e akuzuar si një strehë e ekstremit të djathtë dhe ekstremistëve, është ndaluar po ashtu. Ndërkohë që Facebook tha se po hiqte të gjitha përmbajtjen me përmendjen "Stop Vjedhjen" - parullën e lidhur me pretendimet e pabazuara të Trump se zgjedhjet e nëntorit ishin të manipuluara.

Ajo që është e pashembullt është qasja e synuar kundër presidentit. Që kur mbështetësit e Trump sulmuan Kapitolin  javën e kaluar, ai është ndaluar të përdorë disa nga platformat më të mëdha sociale duke përfshirë Twitter, Facebook, Instagram, Snapchat dhe Twitch. YouTube ka fshirë disa nga videot e tij.

Udhëheqësit evropianë, duke përfshirë kancelaren gjermane Angela Merkel, e kanë përshkruar masën si "problematike".

Komisioneri i BE Thierry Breton përshkroi ngjarjet në Capitol Hill si "momenti i 11 shtatorit të mediave sociale", duke shkruar në Politico se "fakti që një CEO mund të tërheqë prizën në altoparlantin e Potus [Presidentit të Shteteve të Bashkuara] pa asnjë kontroll është e hutues”.

Sekretari i Shëndetësisë në Mbretërinë e Bashkuar Matt Hancock tha se rrjetet sociale tani po "merrnin vendime editoriale", duke shtuar se platformat "zgjidhnin se kush duhet dhe nuk duhet të kishte një zë".

Alexei Navalny, politikan rus dhe kritik i hapur i Presidentit Vladimir Putin, e krahasoi ndalimin e Trump në Twitter me censurimin e shtetit rus.

Platformat përfshirë Facebook dhe Twitter  kanë deklaruar fillimisht se thanë se ata do t'u jepnin përdoruesve të profilit të lartë si presidentit të SHBA më shumë liri veprimi kur bëhet fjalë për shkeljen e politikave të përdoruesve. Por që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit gjërat kanë ndryshuar ndjeshëm dhe kompanitë kanë ndërmarrë veprime të rritura përsëri

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me përjashtimin e policëve që kanë përdorur Sky apo Encro Chat?×

Lajmi i fundit

Basha në SHBA, takim me kongresmenin Hill: Lufta pakompromis ndaj korrupsionit prioritet i PD

Basha në SHBA, takim me kongresmenin Hill: Lufta pakompromis ndaj korrupsionit prioritet i PD