Hetimi për inceneratorin e Tiranës, Apeli i GJKKO rikthen në qeli Pëllumb Abeshin

Tirane-  Ka zgjatur vetëm 17 ditë arresti në shtëpi për ish-zyrtarin e Ministrisë së Mjedisit Pëllumb Abeshi, masë të cilën gjykata e Posaçme ia caktoi më 10 janar të ketij viti. Abeshit i duhet të rikthehet sërish në burg pasi Apeli i GJKKO-së vendosi sot (27 janar) të pranojë kërkesën e SPAK, që ankimoi masën “arrest në shtëpi” duke kërkuar ashpërsimin në arrest me burg.

Vendimi për rikthimin në qeli të ish-zyrtarit në hetim për inceneratorin e Tiranës, u mor nga gjyqtari Dhimitër Lara.

Ndërkohë 7 personat e tjerë në hetim mes të cilëve edhe ish-ministri i Ministrisë së Mjedisit, Lefter Koka, i ishin drejtuar Apelit të Posaçëm për zbutje të masës së sigurisë.

Gjyqtari rrëzoi kërkësat e tyre. Kështu, ish ministri Koka, ish-drejtori i Punëve Publike në Bashkinë e Tiranës, Taulant Tusha, Namik Simixhiu, përfaqësues nga bashkia në komisionin e dhënies së koncensionit, Bledar Karoli, përgjegjës i prokurimeve në ministri, do të vijojnë të hetohen në masë “arrest me burg”.

Alba Thoma, dhe Silena Tola, Sidrita Kopliku të cilët ndodhen në arrest shtëpie, kërkuan ndryshimin e masës së sigurisë, duke pretenduar se nuk kanë kryer vepër penale dhe se kanë zbatuar vetëm detyrën ,por edhe këto masa u lanë në fuqi. 

68-vjeçari Pëllumb Abeshi u arrestua më 27 mars të vitit 2022 për shpërdorim detyre për inceneratorin e Fierit në cilësinë e kryetarit të Komisionit të Shpronësimit në Ministrinë e Mjedisit. Për këtë proces ai u dënua me 4 vite burg, dënim të cilin e shleu më 10 janar. Megjithatë, nuk mundi të ishte njeri i lirë, pasi për hetimet e nisura për inceneratorin e Tiranës i duhej të qëndronte në “arrest shtëpie” sipas vendimit të gjyqtares Irena Gjoka më 9 dhjetor 2023 , të cilin SPAK e ankimoi. 

Emri i Abeshit ishte mes 15 personave të tjerë për të cilët SPAK firmosi urdhër-arreste më 7 dhjetor 2023 sa i takon hetimit të nisur tre vite më parë për kontratën e koncesionit "Ndërtim landfilli, inceneratori dhe rehabilitimi i vend depozitimeve ekzistuese, Tiranë”

Deri tani janë ekzekutuar 12 urdhërarreste, ndërsa 3 persona, mes të cilëve Mirel Mërtiri  e Klodian Zoto, janë në kërkim ndërkombëtar, konsideruar koka e aferës, nën akuzë për mashtrim me pasoja të rënda dhe pastrim parash.

S.G/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Merr flakë një Jet Ski që ndodhej në servis (VIDEO)

Vlorë/ Merr flakë një Jet Ski që ndodhej në servis (VIDEO)