Hipokrizia që fshihet pas negociatave mes Shqipërisë dhe Bashkimit Evropian

Negociata e gjatë mes Bashkimit Evropian dhe Shqipërisë është e çuditshme, pasi është plot me kontradikta e falsitete. Formalisht, është Shqipëria ajo, që ka kërkuar të aderojë në Bashkimin Evropian, por politikisht është Bashkimi Evropian, i cili, që nga viti 1992 (madje edhe më parë) i është vardisur Shqipërisë që kjo të aderonte në familjen e madhe evropiane. Nga njera anë, është Shqipëria, e cila përpiqet t’u përshtatet standardeve të imponuara nga Evropa për të kaluar provimet e Brukselit, por, nga ana tjetër, është Brukseli, i cili i kërkon Shqipërisë që t’u përshtatet atyre standardeve, pa të cilët edhe Evropa do të pësonte dëme. Nga njera anë, janë vendet e Bashkimit Evropian (të cilëve u qendrojnë pranë Shtetet e Bashkuara të Amerikës), që po bëjnë gjithshka për ta mbajtur Shqipërinë larg vardisjes së Rusisë dhe fuqive të tjera lindore, por, nga ana tjetër, nëse Shqipëria kërkon të hyjë në Bashkimin Evropian, po ata vende e mbajnë jashtë.

E parë në këtë këndvështrim, aderimi i Shqipërisë në Bashkimin Evropian nuk është një çështje që i takon vetëm Shqipërisë, por është një çështje edhe e të gjithë Unionit. Kjo është një martesë, që u intereson të dy bashkëshortëve, të cilët e kanë dashur dhe e kanë kërkuar atë. Por, në retorikën e Brukselit, duket se gruaja është ajo që është dashuruar dhe është e gatshme të bëjë gjithshka, ndërkohë që burri ditë pas dite rrit çmimin për të shtyrë dasmën. Jo, e vërteta është ndryshe. Ato vende të Unionit, të cilat shohin pa u shqetësuar shpresat e integrimit të Shqipërisë, bien në mëkatet e mëndjemadhësisë dhe hipokrizisë. Pasi, në rast se Shqipëria do të kishte zgjedhur, ose të zgjidhte, një rrugë të ndryshme nga Bashkimi Evropian, për ato dhe për të gjithë Unionin, do të ishte shumë më keq.(c.b.)

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • YYY: 11/10/2019 18:12

  Sherbimet sekrete franceze e hollandeze paskan infomacion te dores pare per vullnetine e qeverive shqiptare per te luftuar korrupsionin, po sherbimet sekrete italiane e gjermane te cfare dore e kane informacionin? T'mos bejme kompetentin per cdo gje.

  Përgjigju
 • Pedagogu: 11/10/2019 10:48

  Shqiptaret e kane problemin me vete. Eksportojne shume krim ne Europe. Nuk jane te besueshem ne luften kunder krimit, shperdorojne fondet qe EU jep per Shqiperine. Politikanet i ka te korruptuar. Franca, Holanda etj kane sherbimet e tyre sekrete dhe marrim infomcion te dores se pare per vullnetin e qeverive shqiptare per te luftuar korrupsion. Keshtu qe si mund te pranojne nje vend me lidere kaq te korruptuar?!

  Përgjigju
 • Kafsha: 11/10/2019 09:08

  Shqiperia nuk do të pranoje kurrë pislliqet dhe prapaskenat e erreta të Europes!

  Përgjigju
 • Ggg: 10/10/2019 23:55

  Vertete shqiperia ka shume probleme por nuk ka arsye qe bushtrat e europes (france, holande apo ndonje tjeter) te tallen me ne.... Edhe ato kane shume probleme per vete si shtete... Shqiperia duhet qe te mos i luse me per tu futur ne europen e kalbur te gay-ve holandeze....

  Përgjigju
  • ...: 11/10/2019 11:57

   O plak te gjitha vendet kane probleme por ne e kemi ne rrenjet e shtetit dhe kjo sesht ne ndonje vend tjeter sic eshte ke ne

 • Kabina e ndryshkur skarco: 10/10/2019 21:46

  Evropa është kurv ajo mendon vetëm për vete . Ajo ku ka inters të lëpin dhe bythën. Po te Shqipria ajo s'ka asnjë interes. Po Evropa po shpërbëhet kshu që politika Shqiptare e ka kot që meret me Evropën. Se ska as një ndihm nga Evropa. Shqiptarve Z O T I i ka dhën gjith të mirat po ju ka hequr trut. Se Shqiptarët po të punonin për vëndin e tyre Shqipria do ishte pralla e Evropës. A meret njeriu me një drogaxhi siç është Hollanda shtet droge e shtet lulesh me një fjal shtet leshi e çfar të presësh nga shteti leshit.

  Përgjigju
 • YYY: 10/10/2019 18:15

  Nuk e di pse nuk bindemi? Eshte gjeopolitik e paster, pasi perkatesia fetare e nje vendi konsiderohet nje nder faktoret me te rendesishem gjeopolitik, krahas vendndodhjes/madhesise/formes se teritorit, shtetet me te cilat kufizohet, pasurite, kapacitetet politike/ekonomike/diplomatike/ushtarake etj. Pra, po them per te disaten here se per Turqine, Shqiperine, Bosnjen e Kosoven nuk do kete kurre integrim ne BE. S'po mohoj nje mije e nje problemet qe kemi. Duhen bere ndryshime ne politiken e jashteme, ku vetem raportet strategjike me SHBA duhet te jene te pa cenueshme per asnje arsye e rrethane. Perkundrazi.

  Përgjigju
  • popo: 10/10/2019 23:27

   po cflet o daull ne EU ka miliona musliman dhe su rruhet njeriu. Ne BE ka perplasje te brendshme dhe premite te vazhdueshme boshe. Shqiperia eshte backdoor per cdo pisllik qe i drejtohet EU.

  • Lui: 10/10/2019 20:01

   Plotesisht dakord me YYY

 • Flutura: 10/10/2019 17:43

  ...edhe Enver Hoxha kerkoi mbeshtetjen e perendimit mbas prishjes me B. Sovjetik, por perendimi i ktheu kurrizin. Atehere u mbeshtet ne forcat e vera dhe arriti aq sa mundi, duket se tani perendimi po tallet ne shqiptaret. Nuk dihet sa do te vazhdojne keshtu, por politika shqiptare te shohe me mire interesat e Shqiperise dhe popullit te vet. Hollandezet jane bq, gay, nuk ke cfare pret prej tyre. Franca-kurve!!!!??? ...ne popull i duruar...

  Përgjigju
  • Ukk: 12/10/2019 05:43

   Mos na e shani francen aman, se na ka mbajt me buke

  • Kabina: 10/10/2019 19:31

   Ke perplas gje koken kur re nga kamioni Flutura?

 • sapa: 10/10/2019 17:38

  Neqoftese nuk do ishte kjo shqiperi kaq kriminele sa kurre ne historine e saj atehere evropa do ta ftonte vete!

  Përgjigju
  • Kafsha: 11/10/2019 06:59

   Ik ore bajg mos na hap barkun!

 • Sondazhi i ditës:

  Beteja për FSHF-në, a duhet të vijojë Armand Duka të drejtojë futbollin në vend?×

Lajmi i fundit

John

Koronavirusi në Shqipëri, vdekjet dhe rastet e reja u rritën në javën e fundit! Situata në spitale e qëndrueshme