Historia e dy Koreve të ndara, ja
ndryshimet mes Jugut dhe Veriut 

Historia e dy Koreve të ndara, ja<br />ndryshimet mes Jugut dhe Veriut 
Foto të jashtëzakonshme ku shfaqet ndryshimi mes dy Koreve, të veriut dhe të jugut.

korete

Seti fotografik ka ardhur në kujdesin fotografit gjerman Dieter Leistner, i cili ka “pikasur” imazhet më pikante të dy vendeve që u ndanë pas luftës së ftohtë.

Në njërën anë shfaqet zhvillimi dhe modernizimi i një shteti kapitalist si Koreja e Jugut, me infrastrukturë moderne dhe njerëz me të qeshur dhe të çlirët në pamje të parë.

korete

(Metro në Korenë e Jugut)Këto imazhe vijnë të krahasuara me shtetin komunist dhe të mbyllur të Koresë së Veriut, ku zhvillimit, modernitetit duket se i janë mbyllur dyert.

kore


(Rrugët në Korenë e Veriut)


kore

(Rrugët në Korenë e Jugut)

Redaksia Online
(xh.k/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Goditi me grusht efektivin, Gjykata liron nga paraburgimi 22-vjeçarin në Tiranë

Goditi me grusht efektivin, Gjykata liron nga paraburgimi 22-vjeçarin në Tiranë