I penduari dëshmon për atentatin ndaj Kujtim Metajt në Lushnjë: Laert Haxhiu e porositi për inat se ishte mbështetës i Aldo Bares! E qëllova 8 herë, por mbijetoi

I penduari i bandës së Laert Haxhiut, Artan Tafani ka dhënë deklarime para hetuesve për një tjetër ngjarje, atë të atentatit ku u plagos shtetasi Kujtim Metaj në Lushnje. Tafani ka rrëfyer se Laert Haxhiu kërkoi vrasjen e këtij personi të cilin e kishte inat, pasi njihej si mbështetës i Aldo Bares. “Laerti kërkoi ta vrisnim sepse nuk duronte dot faktin ta shihte duke lëvizur nëpër Lushnje. Unë e qëllova tetë herë, por ai shpëtoi”, mësohet të jetë shprehur Marjus Tafani.

Ai ka shpjeguar se ekzekutor i ngjarjes ka qenë vetë ai, duke qëlluar plot 8 herë me armë ndaj objektivit, i cili është prekur nga katër plumba, por që ka mbijetuar. Atentati ndaj Kujtim Metës ka ndodhur në prill 2022, ku 44-vjeçari nga fshati Savër ishte duke konsumuar kafen në një nga lokal, kur drejt tij u qëllua tetë herë me armë nga një person me maskë anti Covid dhe kapele. Pas atentatit, autori është larguar me shpejtësi duke arritur ti shpëtojë policisë, pasi u ndihmua nga një person i dytë me automjet. Sipas Artan Tafanit, vëzhgues ka qenë shtetasi Dorian Shurdhi, i cili sipas disa raportimeve, është larguar nga Shqipëria pas ngjarjes dhe dyshohet se ka gjetur vdekjen në Belgjikë në shtator 2022 pasi është dhunuar nga disa persona.

Shtetasi Kujtim Meta, nuk kishte precedent penalë, por sipas policisë, kishte miqësi me Besmir Hidën, tregtar makinash, i cili ishte vrarë më parë më 1 tetor të vitit 2019 në Lushnje. Viktima e kësaj ngjarje, ishte daja i Zamir Latifit të vrarë në vitin 2017 në ngjarjen e njohur si ‘masakra e Lushnjes’, për të cilën akuzohen Laert Haxhiu dhe Orges Bilbili. Pas arrestimit dhjetë ditë më parë, Artan Tafani është marrë në pyetje tri herë duke dhënë deklarime për krimet e bandës së Laert Haxhiut, ndërsa dje, prokurori i Elbasanit takoi kreun e spak me qëllim kalimin e dosjes në këtë institucion.

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Myzeqari lal: 05/10/2023 15:55

  Dhe kan te drejt kur thon qe ne jemi me te pa bythet e dynjase,un do te them qe jemi me te pa beset. Kush na ben shok ne lushnjarve megjithe keto qe degjoim. Dhe thon jo lalat e jo lushnjaret. Ja re keta autoktonet e muslimant ca lloj lloj pa besish. Ik e ik se jemi race e lige po ik.

  Përgjigju
  • unknown: 13/10/2023 12:07

   NAsi thirri mendjes

 • Landa: 05/10/2023 15:34

  Qamili thot qe kjo eshte shpifje,behet me qellim pasi djali i Qamil autoktonit lushnjar eshte deklaruar si grek ne Greqi.Aq burra jan kta sa mohojne dhe prejardhjen,aq burra sa shiten shokun e tyre Turin etj etj...

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A e forcon sigurinë dhe rolin e Shqipërisë baza e NATO-s në Kuçovë?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Drift me makinë në qendër të Burrelit, gjobitet me 40 mijë lekë italiani

VIDEO/ Drift me makinë në qendër të Burrelit, gjobitet me 40 mijë lekë italiani