Puthje e përqafime në pandemi! Monika Kryemadhi takim me të rinjtë e LRI si gjithmonë pa maska

TIRANË- Mes puthjeve dhe përqafimeve, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka zhvilluar këtë të shtunë një takim me të rinjtë e LRI, ku dhe ka shpërndarë edhe disa karta anëtarësi. Në fjalën e saj kryemadhi ka sulmuar qeverinë, teksa thotë se me 25 prill do t'i jepet përgjigja e merituar kësaj qeveri. Ajo që vihet re, si edhe në takimet e tjera, Kryemadhi nuk ka mbajtur maskë. "S’ka virus që e ndalon rininë shqiptarë për të ndaluar këtë realitet monstruoz", tha mes të tjerave.

“Të rinjtë janë shpirti dhe drita e syve të familjeve tona. Dëgjoj me vëmendje dhe me pjesën më të madhe të tyre jemi takuar. Pyetja që bëjmë herë pas here është; sa nga ju duan që të ikin në Shqipëri? Mungesa e arsimit cilësor, e perspektives, e një page të mirë paguar, e shumë gjerave të tjera që ka sot nevojë një njeri, jo vetëm shkollën, janë arsyet. A ka zgjidhje kjo situatë? LSI është partia e të rinjve, iu ka dhënë dorën të rinjve, që janë sot krenaria e kësaj partie dhe fuqia e saj. S’i përdorim të rinjtë si dekor, të bëhesh sot pjesë e vendimmarrjes, do të thotë të kesh vizion. Sot këtu nga korpusi i Universitetit të Tiranës, në sheshin Nënë Tereza, ku me bekimin e saj, të urojë të rinjtë, familjet tuaja, që të ndriçojë mendjen dhe zemrat, që të ndërtoni familjet në Shqipëri. LSI do të jetë foltorja juaj për të marrë vendimet tuaja. Me djem dhe vajza si ju që ëndërrojnë të jenë europiane në vlera dhe standard jetese, në cilësinë e mënyrës së jetesës, për të krijuar më shumë. Europa nuk është kulla që zaptohen dhe pastrojnë paratë e drogës në Shqipëri. Por është arsim cilësor, shëndet dhe kujdes i politikës për qytetarët e saj. Kjo është e vetmja mënyrë për të ndryshuar këtë realitet të hidhur. S’ka virus që e ndalon rininë shqiptarë për të ndaluar këtë realitet monstruoz.”, tha Kryemadhi.

Kryetarja e LSI-së ka shpërndarë edhe karta të anëtarësisë, ku një prej të rinjve iu drejtua kryebashkiakut Erion Veliaj. "E ftoj lali zdromsin të bëhet pjesë e LRI që të realizojë ëndrrat e tij", tha i riu, teksa Kryemadhi iu përgjigj "Bravo, e ke qarë".

Fjala e plotë e Monika Kryemadhit
Në fakt dua të falënderoj gjithë grupin e gjimnazistëve, urime për këtë aktivitet të jashtëzakonshëm me gjimnazistët e Tiranës, të cilët janë shpirti, zemra dhe drita e syve e prindërve, e familjeve tona, por mbi të gjitha e kombit tonë, i cili vetëm duke parë një rini kaq të mrekullueshme ka një të ardhme të garantuar. Dëgjojmë me vëmendje, me pjesën më të madhe tuajën jemi takuar dhe në fakt kemi biseduar. Dhe pyetja që bëjmë herë pas here, jo vetëm ju, por kudo, sa nga ju duan të ikin jashtë shtetit sepse nuk ndihen të sigurt në Shqipëri? Mos kini siklet, ngrijeni dorën, sepse nuk ka asgjë të keqe, që të themi atë që ndiejmë, kjo na bën vetvetja. E pra, shumë të rinj dhe të reja jo vetëm në Tiranë, por në të gjithë Shqipërinë, ashtu siç kanë boshatisur fshatra të tëra dhe qytete të tëra, kanë dëshirë për t’u larguar jo me dëshirë të madhe, por me dhimbje. Sepse nuk shikojnë mundësinë e krijimit dhe të realizimit të ëndrrave të tyre në Shqipëri. 
Mungesa e arsimimit cilësor, mungesa e perspektivës së punës për nesër, por jo vetëm, por edhe të një page të mirë paguar, mungesa e shumë gjërave të tjera që sot ka nevojë një i ri, jo vetëm shkollën e mesme, që sot ju jeni në Tiranë dhe e zhvilloni mësimin me 4 turne. Jo vetëm universitetin, i cili në shumicën e rasteve është konflikt interesi i drejtpërdrejtë me vetë ju, me familjet tuaja, sepse jeni ju ata që abuzoheni me mënyrën dhe metodologjinë që ndjek Ministria e Arsimit. Mungesa e hapësirës dhe krijimit të mundësive për tregun e punës, mungesa e shkollimit, kur ndërkohë jo vetëm nuk i krijon mundësinë për të pasur një arsim cilësor, por nga ana tjetër bllokohen rrugët që ju të keni mundësinë që të bëni dhe arsim dhe punësim, në mënyrë të tillë që të jeni të gatshëm nesër për tregun e punës. Cilësia e diplomave tuaja, e cila asnjëherë nuk është e barabartë dhe e unifikuar me bashkëmoshatarët tuaj në Europë apo në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
E pra në këtë mënyrë, ajo e cila na ofrohet sot nga qeverisja, nuk është Shqipëria shtëpia juaj, nuk është Shqipëri shtëpia e shqiptarëve me mënyrën sesi qeveriset sot. Përkundrazi, Shqipëria çdo ditë e më shumë shkretohet e duke u shkretuar, nuk krijon më gjë tjetër, por veçse varfërohet, jo vetëm nga ana intelektuale dhe profesionale, por mbi të gjitha varfërohet për sa i përket asaj pjese që është shumë e rëndësishme, rinisë shqiptare. A ka zgjidhje kjo situatë? Sigurisht që ka zgjidhje. Ka një zgjidhje që është shumë e thjeshtë. Ka një zgjidhje që në radhë të parë kërkon dëshirë dhe botëkuptim të hapur të politikanëve dhe sidomos të kryetarëve të partive.
LSI-ja është partia e të rinjve. LSI-ja i ka dhënë prioritet të rinjve. LSI-ja ka krijuar hapësira dhe infrastrukturë për djem dhe vajza, të cilët janë vërtetë krenaria e LSI-së, janë shpirti dhe zemra, por mbi të gjitha janë fuqia e LSI-së. Prandaj dhe detyra jonë nuk është që t’i përdorim të rinjtë si dekor, kur i duhen për të mbuluar zullumet e incerenatorëve, të vjedhjes së pagave të naftëtarëve, të grabitjes së pronave, të rrënimit të shtëpive të tyre, që edhe pse i ka dëmtuar tërmeti, qeveria dhe Bashkia e Tiranës vazhdon t’u grabisë pronat. Të rinjtë, përkundrazi, duhet të reagojnë dhe mënyrën për të reaguar e kanë shumë të thjeshtë. Të marrin në dorë fatet e tyre. Të bëhen pjesë e vendimmarrjes dhe që të bëhesh sot pjesë e vendimmarrjes, nuk do të thotë të përkrahësh një kryetar partie, por që të bëhesh pjesë e vendimmarrjes do të thotë që të kesh vizion, të kesh ide dhe t’i realizosh ato. Prandaj sot këtu, nga Korpusi i Universitetit të Tiranës, sot këtu nga Sheshi Nënë Tereza, ku me bekimin e saj të bekojë këtë rini të mrekullueshme, të bekojë familjet tuaja, por edhe shokët e miqtë tuaj, që t’iu ndriçojë mendjen dhe zemrën, për të vazhduar për të luftuar që të realizoni jo vetëm ëndrrat tuaja, por të krijoni familjet tuaja në Shqipëri. Ta bëni Shqipërinë shtëpinë tuaj. LSI-ja do të jetë foltorja juaj, jo vetëm për folur dhe për të ngritur zërin, por do të jetë foltorja juaj për të marrë vendimet tuaja, për t’u përfshirë në vendimmarrje, për t’u përfshirë në hartimin e politikave, për të ndryshuar këtë realitet të hidhur dhe për të ecur përpara. 
Sepse vetëm me djem dhe vajza si ju, të cilët ëndërrojnë të jenë evropianë, jo evropianë thjesht në një hartë gjeografike por evropian në vlera, në meritokraci, në standard jetese, në cilësi shkollimi, në cilësi të shëndetësisë, për të cilën ka shumë fjalë për të thënë, në cilësinë e mënyrës së jetesës, në përkrahjen që duhet ti japim prindërve tanë, familjarëve tanë, për të krijuar më shumë jo vetëm mundësi punësimi, por mundësitë e integrimit në shoqërinë shqiptare për të qenë evropianë të vërtetë.

B.K./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Nga 1 dhjetori mësimi i kombinuar në klasa dhe online, ju duket vendim i drejtë?

Komento

Komente

 • Covidi: 25/10/2020 16:58

  Kete as Aids nuk do ta kapte sikur te shkonte me gjithe bythezinjte qe ka afrika.

  Përgjigju
 • Kasem dorraci: 25/10/2020 12:07

  Ti rruani picken Mones ju.Ne do e marim pushtetin e vidh e pidh do e bejm prap

  Përgjigju
 • vjosa: 24/10/2020 18:04

  ISHALLAH E MERR VIRUSIN KJO PLEHRE GRUA...

  Përgjigju
  • Haha: 24/10/2020 21:52

   Kjo grua? E ndot emrin grua kjo lavire

 • Kacidhe: 24/10/2020 16:55

  Kjo baxhelle eshte mesuar te rrije pa breke ju thoni nuk mban maske

  Përgjigju
  • O tej: 24/10/2020 17:23

   Po pse te mbaj breke te lodhet vish e xhvish me mire dac.

 • Bobo: 24/10/2020 16:42

  Na mbyti baxhella Monke

  Përgjigju
 • tosi: 24/10/2020 15:00

  Nafije dybeku ka mbledhur ca kushrinj te 7 te te Kejdi dhembcakalles, Erisa hundpinokes, Floida surratufos, Nora bythderres, Klajda surrattepsise, Silvi surratpispiruces , dhe po u jep nga nge teste. Gjithe keta te rinj kane 2 jave trajnim ne haremin erotiko naziskino te Jales me shkuma party, hardallosje, seksizem, erotizem, naziskizem, dhe ne fund nje certifikate qe do u duhet per te hyre ne pune ne shtet kur leshilikes te vije ne pushtet ne 2036.

  Përgjigju
  • robi: 24/10/2020 21:17

   Diten e fundit te trajnimit ne Jale Nafije Fallxhorja do beje dhe surprizen e radhes per keta te rinj te mashtruar. Do u dhuroje gjithe te rinjve nga nje cel. Kinez dhe nga nje dybek falas ne kembim te votes per leshinelikes qe po iken per lesh dhije. Gruaja me hunden si luani dhe gruaja me gojepiset e planetit shkofte ne ferr.

  • Socialisti: 24/10/2020 16:32

   Gjith femrat e perdala i ka mbledhur lsi si eshte vete kryekurva bundra monika kryemadhi familja me e urryer ne shqiperi mos kini shprese se do vini ne pushtet bushtrat e lsi

 • anna: 24/10/2020 14:05

  Me vjen shume keq per keto te rinje po ashtu dhe per prinderit e tyre qe i shkojne prapa kesaj super ZDROMSE.

  Përgjigju
  • robi: 24/10/2020 17:55

   Gruaja me gojepiset e planetit, Kjo Nafije dybeku hundeluani qe ta shpif me ato kryqet e thyera . Nuk e dija se eshte e shpifur dhe ne trup se me ato vrimat e hundes si luan na frikeson femijet kur del ne ekran. Shkofsh ne td s'emes moj Nafije fallxhorja e leshitlikes

 • peti: 24/10/2020 13:55

  bravo mona puno fort per ndalimin e ikjes dhe rikthimin e te rinjve se do fitosh shume pike faleminderit

  Përgjigju
  • Tirona: 24/10/2020 15:19

   Sic kane shkuar per studime jashte shtetit femijet e saj, ashtu kane ikur , po ikin dhe do te ikin familje shqiptare per te shkolluar femijet e tyre jashte shtetit, keta familjare do te bejne cfaredolloj pune edhe pse jane me te shkolluar se kjo Baxhella, per te shkolluar femijet e tyre,. Ndersa femijet e kesaj Baxhelle po studjone me leket qe kjo ia ka vjellur taxapaguesve shqiptare, prandaj moj Peti mos u merakos per vajzat dhe djemte qe ndjekin nga pas Nenat dhe Baballaret e tyre duke u larguar nga ky vend se ka kush kujdeset per to....

 • Endri: 24/10/2020 12:56

  Nuk shoh asnje arsye ideologjike qe nje i ri te behet pjese e kesaj shpk-je se parti nuk mund te quhet.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Mësimi i alternuar/ Prindërit: Është periudha e virusit, do përshtatemi nga halli