Çmimet mbeten të larta, viti u mbyll me inflacion 4.7%! Ushqimet kryesojnë rritjen për 2023-shin

Konsumatorët shqiptarë shpenzuan shumë për t’u furnizuar me ushqime gjatë vitit të kaluar, pasi pothuajse të gjitha produktet u shtrenjtuan ndjeshëm.

Një kilogramë zarzavate ku përfshihen edhe patatet, u kushtoi qytetarëve mesatarisht 18% më shumë se në vitin 2022. Shtrenjtimit nuk i shpëtoi asnjë produkt i shportës. Në raportin e fundit të publikuar nga INSTAT, mbi indeksin e çmimeve, vërehet se inflacioni u rrit në muajin e fundit të vitit ndikuar kryesisht nga çmimet e ushqimeve dhe argëtimi.

Inflacioni në muajin dhjetor ishte 4%, nga 3.9% që ishte në muajin nëntor, dhe ndryshe nga vendet e BE-së, ku çmimet janë në rënie, në Shqipëri po ndodh e kundërta.

Në muajin e Krishtlindjeve dhe të ndërrimit të viteve, ushqimet u shtrenjtuan me 6.7%, ku brenda këtij grupi “zarzavate përfshirë patatet” u shtrenjtuan me 20,8 %, pasuar nga “fruta” me 10,9 %, “qumësht dhe vezë” me 6,7 %, “mish” me 5,5 %, “sheqer, mjaltë, çokollata dhe ëmbëlsira” me 2,7 %, apo “peshku” me 2,4 %.

Pas ushqimeve, në dhjetor argëtimi ka kushtuar 5,4% më shumë, ndjekur nga mobilimi i shtëpisë me rritje 4.6%, apo hotelet, restorantet, kafenetë, pijet alkoolike e duhani që u shtrenjtuan me 4.4%. të gjitha grupet e mallrave janë në rritje me përjashtim të transportit që është në ulje me 3,3 %, ndikuar nga rënia e çmimit të karburantit në ditët e fundit të dhjetorit.

Ndërkohë inflacioni mesatar për gjithë vitin 2023 është 4.7%, rreth 1.7% më i lartë se objektivi i Bankës së Shqipërisë, e cila synon që brenda këtij viti ai të zbresë në 3%. Kurse në krahasim me inflacionin e vitit 2022, ka rënie me rreth 2%, pasi në kulmin e krizës, çmimet u rritën mesatarisht me 6.7%.

(Kliko këtu për të lexuar dokumentin e plotë)

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?



×

Lajmi i fundit

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë