Integrimi, ministrja suedeze për çështjet e BE për Report Tv: Shqipëria ka bërë progres të dukshëm, vendi i saj është në Union

Ministrja suedeze për Çështjet e BE-së, Jessika Roswall vizitoi për herë të parë Shqipërinë në kuadër të negociatave me Bashkimin Europian, ndërsa dha një intervistë për Report Tv. Me gazetarin Arbër Hitaj, ministrja Roswall thotë se është shumë i rëndësishëm integrimi i Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian.

Ndalur në vendin tonë, Roswall shprehet se Shqipëria është në rrugën e duhur drejt unionit. Ajo thekson se vendi ynë ka bërë progres për kapitujt e negociatave, duke theksuar se ka respektuar edhe afatet e duhura.

Intervista e plotë

Faleminderit që pranuat të jepnit këtë intervistë për Report TV, kjo është vizita juaj e parë në Shqipëri, cilat ishin pikat e diskutimeve që keni patur?

Kjo ishte vizita ime e parë në Shqipëri dhe në rajon. Për ne është shumë i rëndësishëm integrimi në Bashkimin Europian të Ballkanit Perëndimor, për mua ishte e rëndësishme të shikoja nga afër për këtë aspekt. Kjo vizitë kishe si qëllim për të parë dhe njohur nga afër me procesin e integrimit dhe ecurinë që ka patur vendi juaj.

A keni një koment për ecurinë e reformave që ka patur Shqipëria?

Shqipëria është në rrugën e duhur. Jam shumë e impresionuar me punën e mirë që është bërë dhe progresin e bërë për kapitujt e negociatave duke respektuar edhe afatet e duhura. Ne e ndjekim me shumë vëmendje ecurinë tuaj, por jam shumë e impresionuar si e thashë me progresin që është bërë.

Ku shikoni se ka më shumë potencial mes vendeve tona, në turizëm, apo ekonomia jeshile?

Unë  e thashë edhe në qëndrimin tim këtu se me Shqipërinë kemi patur dhe kemi një bashkëpunim të gjatë dhe padyshim edhe potencial të lartë. Unë e theksova edhe në takimet e mia. Dhe është e rëndësishme që të kemi një lloj xhevahiri që janë raportet tona që është interesi i përbashkët. Folëm shumë për transformimin  e ambientit dhe axhenda jeshile, një nga gjërat që mund t’iu ndihmojmë dhe asistojmë pasi Suedia është shumë në avancë në këtë aspekt.

SI.E./xy/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Mali i Zi: Spajiç në një mision të (pa)mundur

Mali i Zi: Spajiç në një mision të (pa)mundur