Zyrtari i lartë gjerman: 'Xhafaj-Tahiri' jo kusht për integrimin në BE, luftoni korrupsionin

Zyrtari i lartë gjerman, Christian Lange, ka deklaruar se arrestimi i ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, dhe largimi nga detyra i ministrit aktual të Brendshëm, Fatmir Xhafaj, nuk janë kusht për hapjen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Evropian, duke ju përgjigjur kështu akuzave të opozitës, të cilët i kanë cilësuar Tahirin dhe Xhafajn si pengesë për integrimin në BE.

Lange i ka bërë thirrje politikës shqiptare të luftojë korrupsionin, të vijojë thellimin e reformave dhe të shmangë bllokadat, si tre elementë tepër të rëndësishëm për hapjen e negociatave me Bashkimin Evropian.

Sekretari Parlamentar i Shtetit në Ministrinë e Drejtësisë dhe Mbrojtjes së Konsumatorit, Lange, deklaroi se korrupsioni shkatërron ekonominë e tregut dhe është shqetësim për jetën e qytetarëve shqiptarë.

Sipas tij, korrupsioni mbështet krimin e organizuar, terrorizmin dhe është risk për aparatin e sigurisë. Ai tha se nuk mund të japë përgjigje lidhur me vendimin për hapjen e negociatave në fund të qershorit, por shtoi se progresi në sistemin e drejtësisë dhe përshpejtimi i reformave janë një hap i rëndësishëm në këtë vendimmarrje.

Korrupsioni është kundër zbatimit të së drejtave të njeriut. Korrupsioni shkatërron ekonominë e tregut, gjë të cilën pata mundësinë të informohem. Investitorët gjermanë më sollën në vëmendje se problemi kryesorë që kanë është korrupsioni. Natyrisht që korrupsioni është shqetësim edhe për jetën publike të qytetarëve shqiptarë, korrupsioni mbështet krimin e organizuar, terrorizmin dhe është risk për aparatin e sigurisë.

Korrupsioni në sistemin e drejtësisë pengon qasjen në gjyqësor, që është baza për sistemin e drejtësisë dhe për një proces të ndershëm. Vazhdimi i zbatimit të procesit të Vetingut është shumë i rëndësishëm. Ky proces jo vetëm duhet vazhduar, por edhe duhet përshpejtuar. Sot nuk mund të jap një përgjigje lidhur me vendimin për hapjen e negociatave. Ajo që mund t’iu them është që progresi në sistemin e drejtësisë, përshpejtimi i reformave është një nga hapat e rëndësishëm që do ketë ndikim në këtë vendimmarrje.

Ky është një vendim unanim që merret nga shefat e qeverive dhe të shteteve të BE. Edhe shtete të tjera anëtare do të hedhin vështrimin nga sistemi i drejtësisë i Shqipërisë, ndaj ky sistem është i rëndësishëm. Bllokadat politike nuk ndihmojnë për progresin e vendit. Ne vijmë nga kultura të ndryshme politike, ne në Gjermani jemi të drejtuar drejt konsensusi, gjë që nuk e konstatoj në Shqipëri.

Sekretari Parlamentar i Shtetit në Ministrinë e Drejtësisë dhe Mbrojtjes së Konsumatorit, Christian Lange

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:12
Xhafaj-Tahiri pengesë për integrimin? Zyrtari gjerman: Nuk është praktikë e zakonshme e Gjermanisë ...

Zyrtari gjerman, Christian Lange, ka folur mbi akuzat se ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, dhe ministri aktual i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, janë pengesë për hapjen e negociatave.

Christian Lange deklaroi se Gjermania nuk e ka traditë që të mbajë qëndrim lidhur me çështjet e politikës së brendshme.

Tahiri e Xhafaj pengesë për hapjen e negociatave?

Christian Lange: E kam dëgjuar deklaratën, mund t’iu them që Gjermania nuk e ka traditë që të mbajë qëndrim lidhur me çështjet e politikës së brendshme, ndaj më duhet t’iu them se nuk është praktikë e zakonshme e Gjermanisë.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • KORRUPSIONI: 13/06/2018 14:13

    Why ?? They pay for you ?? TAHIRAMETA are obsticals to BE BORDER .KETA JANE KOCKAT QE NA KANE ZENE FYTIN .

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Rehabilitohen hapësirat pranë shkollave 'Gustav Mayer' e 'Naim Frashëri', Veliaj: Rrugët në shkollat dhe kopshtet e Tiranës më të sigurta për fëmijët

Rehabilitohen hapësirat pranë shkollave 'Gustav Mayer' e 'Naim Frashëri', Veliaj: Rrugët në shkollat dhe kopshtet e Tiranës më të sigurta për fëmijët