Investimet në 2020 u tkurrën, Beqiri: Sinjal pozitiv investimet amerikane, përmirësojnë imazhin e Shqipërisë

Rënia e fluksit të investimeve me 140 milionë euro në vitin e kaluar, për ish drejtorin e Agjencisë së Zhvillimit të Investimeve në Shqipëri Genti Beqiri nuk është një lajm shumë negativ, pasi përpos pandemisë projektet në energji (TAP dhe Devolli) po mbarojnë.

“Shumë nga projektet në energji po përfundojnë, projekte të tjera pritet të fillojnë, dhe nëse materializohen projektet e lançuara ai i portit të Durrësit si dhe në fushën e energjisë do të jemi në një situatë të mirë”, shprehet Beqiri.

Beqiri konsideron si vit sfidues 2021 për shkak edhe të zgjedhjeve elektorale, që sipas tij ndikojnë në ekonomi dhe investime.

“Ne jemi përpara zgjedhjeve dhe normalisht kjo situatë do të impaktojë ata që marrin vendime për të investuar, kjo do të varet edhe nga situata se sa e qetë do të jetë para dhe pas zgjedhjeve”, thotë eksperti.

Edhe pse me këto sfida dhe rënie në vitin e shkuar eksperti i ekonomisë thotë se investimet amerikane dhe ato në energjinë e rinovueshme si parqet fotovoltaike janë pozitive.

“Investimi amerikan është shenjë pozitive, pasi kur një kompani amerikane vjen dhe bën biznes në Shqipëri ngre nivelin e të bërit biznes. Sektori i energjisë të vazhdojë të diversifikohet pra të kalojmë në investime ekologjike dhe të ndërpresim ato që kanë bazën ujore. Të diversifikojmë investimet në turizëm pasi këto janë hallkat kryesore që po mbajnë ekonominë. Ne bazohemi tek turizmi, tek përpunimi, bujqësia apo energjia”, sqaron Beqiri.

Beqiri thotë se drejtësia dhe pronësia janë dy problemet kryesore që frenojnë ardhjen e një fluksi më të lartë investimesh në vend.

“Nëse ke një problem dhe patjetër që ndodh kudo, por ke një gjykatë që të jep të drejtë, ke një gjykatë që të jep të drejtë, por në Shqipëri është një problem i madh. Ka jashtëzakonisht shumë interes për të investuar në turizëm por çështja e pronave është një pengesë e madhe, këto janë thembra e Akilit edhe pse janë dy probleme”, shprehet ish drejtori i Agjencisë Shqiptare për Zhvillimin e Investimeve .

Në vitin e kaluar pesha më e lartë e investimeve ishte në energji me 260 milionë euro, nga 933 milionë euro që ishte fluksi total. Ndërkohë shtetet që sollën më shumë para ishin Holanda me 206 mln euro, Zvicra me 190 mln euro, Italia me 117 milionë dhe Turqia me 94 milionë euro.

 

FLUKSI I INVESTIMEVE TË HUAJ

 • Viti 2019          1.073 mld euro
 • Viti 2020            933  mln euro
 • Diferenca           -140 mld euro

 

INVESTIMET NGA HOLANDA

 • Viti 2019          260 mln euro
 • Viti 2020          206 mln euro
 • Diferenca          -54 mln euro

 

INVESTIMET NGA ZVICRA

 • Viti 2019          197 mln euro
 • Viti 2020          190 mln euro
 • Diferenca            -7 mln euro

 

INVESTIMET NGA ITALIA

 • Viti 2019          119 mln euro
 • Viti 2020          117 mln euro
 • Diferenca            -2 mln euro

 

INVESTIMET NGA TURQIA

 • Viti 2019          52 mln euro
 • Viti 2020          94 mln euro
 • Diferenca        -42 mln euro

 

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A është i mjaftueshëm shpërblimi prej 5 mijë lekësh i festave të fundvitit për pensionistët?×

Lajmi i fundit

John

Përplasja gjatë spektaklit, Robert Aliaj ofendon konkurrenten: O gore! Alketa Vejsiu i kundërvihet