ISHP këshilla për koronavirusin: Lani duart sa më shpesh!

Foto nga pacientët me koronavirus

Instituti i Shëndetit Publik u ka bërë thirrje qytetarëve që të mbrojnë veten dhe të tjerët nga sëmundjet e shkaktuara nga koronaviruset duke filluar me higjenën.

Në faqen e ISHP-së, thuhet se duhet t’i lani shpesh duart me ujë dhe sapun ose pastruar ato duke i fërkuar me pastrues me bazë alkooli.

Duke u bazuar në gjendjen alarmante që aka prekur botën nga rreziku i koronavirusit jepen këto këshilla:

Lani duart sa më shpesh, para ushqimit apo pas ushqimit, pas prekjes së kafshëve.

Kur kolliteni mabni nje pecetë ose mbuloni fytyrën me parakrah.

Lani duart kur kujdeseni për persona të sëmurë ose edhe kur tëshitini.

Gjithashtu ISHP jep simptomat e koronavirusit me anë të një fotoje ilustruese me pamje.

Kujtojmë që deri më tani kanë ndërruar jetë 132 persona nga koronavirusi dhe mbi 6 mijë janë të prekur kryesisht në Kinë dhe në shumë vende të tjera të botës.

Ora 18:23
ISHP këshilla për koronavirusin: Lani duart sa më shpesh!
1/4
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Rama e Basha do të bëjnë kompromis për të ardhmen e Shqipërisë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Apeli i GJKKO lë në 'arrest shtëpie' ish-zv.ministren Rovena Voda