Rudina Hajdari krijon partinë 'Bindja Demokratike', të martën regjistrohet në zgjedhje

Dy ditë pasi u zgjodh kryetare e grupit parlamentar demokrat, Rudina Hajdari ka vendosur krijimin e një partie të re e cila do të quhet "Bindja Demokratike" dhe do të hyjë në zgjedhjet e 30 qershorit. Hajdari ka zhvilluar mesditen e sotme një takim me grupin parlamentar në fokus të së cilës ishte regjistrimi në zgjedhjet lokale.

Burime për Report Tv bëjnë me dije për gazetaren Esiona Konomi, se ka pasur diskutime në grup, duke qenë se disa prej deputetëve demokratë nuk kanë qenë dakord për regjistrimin në zgjedhje me argumentin se nuk kanë pasur kohë të mjaftueshme për t'u bërë gati për fushatë. Partia "Bindja Demokratike" do të regjistrohet të martën, kur është dhe afati i fundit, në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve dhe në Gjykatë.

Grupi i Rudina Hajdarit është duke përfunduar mbledhjen e 3 mijë firmave që i duhen për t'u regjistruar në gjykatë. Kjo është partia e parë që krijohet nga përçarja e demokratëve nga drejtimi i Lulzim Bashës. Kjo lëvizje vjen pas boshllëkut të krijuar me daljen e grupit parlamentar të PD dhe djegies së mandateve nga ana e deputetëve opozitarë. Mësohet se pjesë e kësaj partie do të jetë edhe ish- deputeti Astrit Patozi, i cili ka shprehur publikisht mbështetjen për Hajdarin. 

Ndërkohë, një ditë më parë Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, mbështeti vendimin e Hajdarit, për mosbojkotimin e zgjedhjeve të 30 qershorit. Hajdari, e ka cilësuar bojkotin në 30 qershor si një vetëvrasje politike, duke e cilësuar pjesëmarrjen në zgjedhje, si e vetmja rrugë për të ndryshuar sistemin në një vend demokratik.

21 prilli është afati i fundit për partitë që mund të regjistrohen për të marrë pjesë në zgjedhjet lokale.

Për shkak se 21 Prilli është ditë e dielë dhe e hëna korrespondon me pushim zyrtar, regjistrimi i subjekteve zgjedhore shtyhet deri në datën 23 Prill.

Dita e fundit e regjistrimit të koalicioneve politike është 1 maji, ndërsa 13 maji është afati për regjistrimin e kandidatëve për kryetar bashkie dhe për këshilltarë bashkiakë.

B.K./G.M./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • Dritan G.: 20/04/2019 23:08

  Partia Demokratike dhe LSI kanë bërë vetëvrasje! Unë prisja gjëra të trasha. Por unë nuk isha duke shpresuar një veprim të tillë të çmendur. Të rinjtë largohen nga vendi për shkak të 'politikës së vjetër'. Të rinjtë janë të dëshpëruar për të parë një parti të re bashkëkohore për të mbështetur. Është koha tani! Dhe lamtumirë PD dhe LSI!

  Përgjigju
 • Lupen: 20/04/2019 22:01

  Ky eshte pasqyrimi i dyshes Meta-Kryemadhi (dmth kjo me te vellain). Sido qe te jete ai ben pjese e PD-se dhe kjo ka hapur partine e vet me mbeshtetje te hapur nga nderkombetaret qe jane te paret qe po e shkaterrojne kete popull me premtimet e tyre boshe dhe pa vlere..Kjo eshte nje perpjekje e deshperuar per te shpetuar PD-ne nga ana e S.Berishes mbas turperimit te njepasnjeshem te L.Bashes..Me sa duket keto kane zgjedhur vajzen e nje ''heroi'' te sdi cfare perralle te ngritur nder vite..e pa inkriminuar dhe direkt nga SHBA(They always come in peace).. Si gjithmone populli yne do anoje dhe nga znj.Rudina pak por ta dini cdo pushtet eshte shume me totalitar dhe i pameshirshem se tjetri,ka qene gjithmone dhe sbesoj se do ndryshoje me kete zogezen e PD-se

  Përgjigju
  • Lupen: 21/04/2019 13:45

   Meqe gjithe keto vite i kemi provar te gjithe le ti japin mundesi dhe kesaj...nga tre te keqija te zgjedhim me pak te demshmen e mundshme! Por jo mbas cdo fatkeqsije qe na ka rene e ka fajin serbi dhe greku, ballabanet i ke ketu.

  • Idioti: 21/04/2019 12:02

   Si do e beje ti mo zoteri zgjidhjen. Te vemi te rusi qe na ka armiq se ka vella serbin. Serbin qe te ka vrare e prere. Po si do e zgjidhje more.

 • Iqos: 20/04/2019 17:39

  Ore po kjo eshte e alkolizuar mo, dihet boterisht, kjo me gjithe ate pseudo eliten perverse te jetes se nates e te zhytur neper kredira qe shoqerohet neper tirane...e keta do i japin shprese popullit tone...po moooossss oreee

  Përgjigju
  • Vetting: 20/04/2019 20:32

   Keta si puna e kesaj goces, Amerika i do sa te votojne ligjet e mia me shumice te cilesuar. Halli eshte se po ma dredh ky gjatosh palloshi tani:( Kesaj si do ja bejme, se sikur ishte i thekur per mua edhe me lakonte 100 here ne dite gjer dje!!!

 • Emiljano: 20/04/2019 17:24

  ky eshte momenti me i bukur per shqiptaret qe te ndryshojne drejtimin...nje fryme e re politike nen komanden e usa be u formua ne shqiperi...vec sahanlepiresit e pd ps e shajne

  Përgjigju
 • emiljano: 20/04/2019 17:19

  bravo RUDINA....ju qe e shani kete e sigurte qe jeni plera se nuk spjegohet ndryshe qe te shani nje person qe sapo ka hyre ne politike edhe e ndare nga te gjitha klanet...te pakten i takon qe ta shofim se cfare do beje

  Përgjigju
 • Klodi: 20/04/2019 17:13

  Cdo parti qe rjedh nga femijet e eterve dhe perdoret nga eterit eshte fallco.Nuk do ta votoj kurre nje pseudo parti.Qe i ben fresk PD dhe PS. Ky eshtw mi laboratoeik

  Përgjigju
  • Buti: 21/04/2019 12:03

   Behu me te klodi dhe bashke behesh ti shumice dhe e mbyt dhe pd dhe ps dhe lsi

 • Lleshi: 20/04/2019 17:11

  Bravo jam mew ty dhe tee mbeshtes Pete nje democracy te ver8 jo Pete fitime per popullin

  Përgjigju
 • zjarri: 20/04/2019 16:14

  E bije e zagarit edhe buces, prinderit kellira vehte ben si e derguara e zotit. Me copa m*ti si ju rri rama 100 vite ne pushtet

  Përgjigju
 • Lond: 20/04/2019 16:07

  O emigrant meso e shkruaj, urime Rudina me kemb te mbare per te miren e shqipris jo per te miren e shpirt zinjeve, te fala lulushit.

  Përgjigju
 • ETHEM: 20/04/2019 16:00

  BRAVO E MADHE.RUDUNA KA MBESHTETJEN E SHBA+BE.ATA QE NUK DUAN TA KUPTOJNE JANE SALIST. -SHBA GJETI MENYREN PER TA LARGUARE SALIN NGA POLTIKA,PASI AI NUK PO LARGOHEJ ME DESHIRE PASI I MERR URDHRAT NGA UDB.SALIU NE VENT QE TE LARGOHEJ VETEM SI DEPUTET,PASI I VINTE MARRE...I MORI TE GJITHE ME VETE TE PD+LSI.POR TASHME QE DEPUTETET E RINJ PO FUTEN NE KUVEND,SALIUN E KA ZEN FRIKA E BURGUT PER VRASJET QE KA BERE PERFSHI DHE AZEM HAJDARIN NE 1998 PER TE MARRE PUSHTETIN.DHE E MORI POR NUK E LA SHBA.DHE KJO I KA VATH NE VESHE KRIMET E SALIUT NE 29 VITE.PRITET ARRESTIMI TIJ NGA SPAK,BKH.

  Përgjigju
 • Hasani: 20/04/2019 15:58

  Mos prano asmje nga PD-ja

  Përgjigju
  • Thessaloniki: 20/04/2019 16:58

   E siguroi kalimin e vetingut Fatmira, bravo Rudina

 • LINDITA LAMCE: 20/04/2019 15:47

  Sali berisha ka nje mesues te afte..brelusconin mafiosin e italiase..po ben te njejten gje.........krijon parti te reja , me te vogla e ne fund eshte ai qe i ven vulen cdo vendimi ......ju harroni se shume shqiptar jetojne neper bote, e sono miliaia ne italia......berisha -berlusconi, salvini- basha, meloni hajdari..kryemadhi - bonino.......balliu - renzi........JU KENI HARRUAR QE JETONI NE SHQIPERI. E POPULI SHQIPTAR NUK ESHTE SI ITALIANET....RUDINA HAJDARI, GJAKU I BABES TEND NUK LAHET ME NJE PARTI TE DHURUAR NGA BERISHA, VRASESESI I AZEM HAJDARIT........TURP. SHKEL MBI GJAKUN E BABAIT VETEM PER PUSHTET........

  Përgjigju
 • USA EMIGRANT: 20/04/2019 14:59

  TRADHETARE E BABAIT TEND FUTE KOLLONEN E PESTE NE PD ENVER HOXHA I ELEMINONTE FRAKSIONET NE PARTI OSE NDRYSHI EMRIN PA U NGATERUAR ME DEMOKRATET DO ISHE MIRE TI KISHE VENE EMRIN PARTIA SOCIALISTE ME BINDJE KOMUNISTE

  Përgjigju
 • Arbëri: 20/04/2019 14:16

  Urime, e me fat dhe këmbë të mbarë si thotë populli !!!

  Përgjigju
 • Aaaà: 20/04/2019 14:06

  Amanet lulushin...mi beni te fala. Eleminohet dhe de jure PeDe-ja

  Përgjigju
 • Student i Dhjetorit: 20/04/2019 13:53

  Ata qe thone nuk jane gati,jane zagare te infiltruar te Berishes. Forca Bindja Dmokratike!!!! Qytetaria demokrate do ju mbeshtese.

  Përgjigju
 • $$$$$: 20/04/2019 13:50

  Azemi ishte qen .. ti je zagare . Posht partia fashiste e demokrateve. Rrugacet bandita mos befshi hajer asnjeher

  Përgjigju
  • arben ballisti: 20/04/2019 18:47

   azemi ishte krye bandit

  • Arbeni: 20/04/2019 17:27

   Dhe e vrat ju, komunista e stalinit

 • Erti: 20/04/2019 13:49

  Ishalla te ecte mbare dhe i jep fryme europiane politikes,padyshim do jete vkere e shtuar për Shqiperine

  Përgjigju
  • [email protected]: 20/04/2019 16:18

   Suksese z Hajdari me ne fund doli nje antikomuniste ne PD .