'Jam komandant i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura'/ Rama- Metës: Je vetëm i LSI, se s'jemi në luftë! Nuk komandon asgjë dhe askënd

Kryeministri Edi Rama

TIRANË- "Presidenti nuk është vetëm komandant i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura, por ushtar i parë i Republikës", kjo deklaratë e presidentit Ilir Meta e ka marrë përgjigjen nga kryeministri Edi Rama.

Vendi është në kohë paqeje, thekson Rama e për pasojë në raste të tilla detyra e vetme që ka kreu i shtetit është uniteti kombëtare e jo ndasitë.

"Ilir ti je thjesht Komandant i LSI sepse Shqipëria nuk ësntë në luftë dhe në kohë paqe Forcat e Armatosura nuk janë nën komandën e Presidentit të Republikës, i cili sipas Kushtetutës nuk komandon asgjë dhe askënd, po mishëron unitetin kombëtar dhe jo dasinë, sherrin, degradimin!", shkruan Rama.

Postimi i plotë i kryeministrit Edi Rama

B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Mësimi në Universitete do vazhdoje online, ju duket i drejtë vendimi i Komitetit të Ekspertëve?

Komento

Komente

 • Kalsiandër: 20/10/2020 10:40

  Ky bufi Skraparit na ka çar tepelekun. Legen edhe i degjeneruar. Kot nuk është shprehja që Zoti bashkoj Shejtanin me Dhin dhe bëri Skrapallin. Ka kaq kohë aty në presidenc dhe mëndja vehtëm për shenjtalliqe i punon. Është për të ardhur keq që posti i presidentit keqpërdoret. Le të shpresojm që kjo është hera e fundit që kryetar i shtetit zgjidhet nga politika.

  Përgjigju
 • Iris: 20/10/2020 01:51

  Sipas kushtetutes,presidenti eshte komandanti I pergjithshem I forcave te armatosura,si ne kohe lufte,ashtu dhe ne kohe paqe.Kjo klauzole eshte dhe ka qene perhere, ne kushtetutat e gjithe botes,pavaresisht ne se kreu I shtetit eshte president,monark,apo dictator.Pastaj, eshte pune tjeter si interpretohet nga njerezit e ndyshem,por ne te njejtin post.

  Përgjigju
 • Ladi: 19/10/2020 19:46

  Ky palo njeri ka rrjedhur fale. Po vuan nga deliri i madheshtise. E genjen mendja se eshte komandant. Ah more ditezi, i ke ditet e numeruara se nuk ke surrat e kellqe ti te kercenosh ambasadoren e amerikes. Duro dhe pak. Dosja voluminoze eshte ne kompletim e siper. Grupet mafioze te llojit Balili po cmontohen dita dites. Si rrjedhim dhe burimet e tua. Nuk cuditem qe pronat ne emrat e tyre, si roni i shijakut, jane te tuaja. Po te vjen fundi kerme.

  Përgjigju
 • Mondi: 19/10/2020 19:29

  Z.kryeminister kete kaposh qe tani kendon maje plehut e vure ti po per te na e hequr qafe pse sna e heq

  Përgjigju
  • A. N.: 20/10/2020 07:03

   Nuk e heq dot sepse nuk komandon Rama o Mondi.

 • Pelioni: 19/10/2020 18:44

  Like as më shumë e as më pak ti je Haxhi Qamili i shekullit të 21-te ,jepi xhike se na fike.

  Përgjigju
 • O tej: 19/10/2020 16:39

  Ti nuk komandon nje lavire si Monika medemek je komandant i forcave te arnatosura shko pshurru andej nga Cepani

  Përgjigju
 • Ushtari pa ushtri: 19/10/2020 16:36

  Meta nuk komandon dot Monika Kryemadhin, jo më të jet komandat i përgjithshëm I forcave të armatosura.

  Përgjigju
 • Nje president injorant,me tendenza fashiste,qe kerkon te vidhet mbi kushtetute.nuk mund te them se non e njeh: 19/10/2020 15:23

  Nje president injorant me tendente fashiste ,qe deformoi kushtetute me dashje.nuk mund te them se è ka nga pasoja apo se eshte i trashe. Eshte fashist i kohes se sotme. Daten,te kesh keshilltar sigurie ilir kulles,me siguri duhet te kesh ben nivelin e tij.

  Përgjigju
  • Eri: 19/10/2020 18:08

   Une e krahasoj me Agimin e Arte jo me fashizmin.Agimi i Arte u fut ne Parlamentin Grek me epitete nacionaliste.×

Lajmi i fundit

John

Karantinë e dytë? Bizneset për Report Tv: Do na falimentojë, situata s’ka qenë asnjëherë më keq, shitjet online e pamundur për të moshuarit