'Jeta ime mes njerëzve të detit' nga Dashamir Janina, rikthen lundrimet e Flotës në shekullin e XX

Një detar veteran nga Durrësi ka publikuar këto ditë një vëllim me kujtime për Flotën Tregtare, Portin dhe Kantierin detar.

Libri “Jeta ime mes njerëzve të detit” të autorit Dashamir Janina është një shenjë nderimi dhe kujtese për të gjithë ata që punuan dhe sakrifikuan për krijimin, rritjen dhe modernizimin e Flotës sonë Tregtare.

“Në njëfarë mënyre aty është edhe historia e kësaj Flote pas Luftës së dytë botërore, histori që nisi nga anijet modeste prej druri, për të përfunduar me transoqeanikët e mëdhenj.

Libri është një rizgjim i zonave të fjetura të kujtesës – thotë Osman Metalla, dekan i fakultetit të Navigacionit në Universitetin e Durrësit.

Në libër paraqiten mbi 80 tregime të shkurtëra për ngjarje të rëndësishme nga jeta e detarëve në lundrim; portretet e kapidanëve të parë nga Ulqini; takimet “e fshehta” me qytetarë të huaj; udhëtimet drejt vendeve të Europës lindore e më pas drejt Kinës e vendeve në oqeanin Atlantik; sakrificat e panumërta të detarëve; mysafirët e veçantë në bordin e anijes si shkrimtarët Zihni Sako dhe Dhimitër Shuteriqi, apo ajo e futbollistëve të kombëtares shqiptare.

Dashamiri tregon thjesht mbi jetën e tij dhe të kolegëve, duke zgjuar nga memoria e tij jo vetëm ecurinë e Flotës sonë, por edhe ngjarje historike të Shqipërisë, që paralelisht kanë ndikuar edhe në jetën e detarëve dhe familjarëve të tyre.

Një vend të veçantë zenë edhe të dhënat me karakter njohës, mbi drejtimin e Portit detar, Kantierit të riparimit dhe ndërtimit të anijeve, si dhe Flotës tregtare.

Dashamir Janina mbërrin në këtë botim, si themelues dhe drejtuesi i parë i Shoqatës Detare “Adrijon”, e cila në këto 20 vite ka organizuar në Durrës, Tiranë dhe në Ulqin një sërë veprimtarish me temë nga deti.

Janina thotë se ky libër është një shenjë nderimi dhe mirënjohje të thellë për kontributin e detarëve që nuk janë jetojnë më. Respekt të pamatë edhe për të gjithë detarët e rinj shqiptarë, në dete dhe oqeane kudo që ndodhen.

Panelet e fotoekspozitave të hapura ndër vite ripublikohen si album në librin “Jeta ime mes njerëzve të detit”.

Një vend të veçantë zenë edhe fotot e detarëve, të portit dhe të anijeve veçanërisht në gjysmën e dytë të shekullit të kaluar.

Libri me 300 faqe është publikuar nga botimet “Poeteka” me mbështetjen e Autoritetit Portual.

“Në këtë libër vlerësohet fakti se asgjë nuk ka lindur sot, se pas çdo anije ka një histori dhe se pas çdo lundrimi dhe linje detare ka shumë e shumë ngjarje, që nuk duhen shpërfillur, por duhen nderuar gjithmonë – shkruan Prof. as. Dr. Osman Metalla në kopertinën e librit.

Kopertina e librit

I.K./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    I ftohti polar, a jeni dakord me vendimin e Ministrisë së Arsimit për të mbyllur shkollat?×

Lajmi i fundit

John

Blinken autorizon vendet baltike të dërgojnë armatime në Ukrainë: Të mbrohen nga Rusia e papërgjegjshme