Jorida Tabaku: Nuk kishte program, 41 faqe propagandë e dalë boje. Asnjë rrjeshtë për integrimin

 

"41 faqe propagandë e ka konsideruar Jorida Tabaku programin qeverisës të Rama3. Nga foltorja e Kuvendit, ku vendosi të flasë, ndryshe nga deputetët e tjerë të opozitës, Tabaku tha se program, nuk kishte asgjë për integrimin. Sipas saj, vendi është sot më larg se kurrë BE-së.

"Kush kishte besuar se një zonjë në krye të Kuvendit do ndryshojë gjërat , e shikon sesa mirë do shkojnë gjërat. Kjo është fytyra e vërtetë e qeverisë. Nuk është e lehtë për mua e kolegët e mi të jemi këtu., ku çdo problematikë që kemi ngritur zërin, është përkeqësuar. E lamë këtë sallë me 6 persona të inkriminuar e gjejmë sot me 12 të tillë. E vetmja shpresë dhe energji q ëmë shty në këtë betejë, është ndershmëria e çdo shqiptari që na votoi. Sot nuk kishim një program, 41 faqe të një propagande të dalë boje, pa vizion, gënjeshtra bajate. Shqipërinë reale shqiptarët e jetuan e provuan në lëkurë. Votat u blenë me paratë e buxhetit të shtetit. Shqiptarët panë zhbërjen e një tjetër premtimi, shëndetësinë falas, e nxori zbuluar pandemia. Shqipëria është kthyer 15 vite pas sipas nivelit të varfërisë. Me këtë qeveri paga reale ishte në rënie. Borxhi publik sot po arrin  në 95%. Shqiptarët për 8 vite nuk panë rritje ekonomike, me të ardhurat për frymë më të ulëtat në të gjithë Rajonin. Shqipëria etiketohet si vendi i pastrimit të parave. Një ekonomi ku çdo vit 300 mln euro shkojnë si taksë korrupsioni nëpër tendera e koncesione. Kanë sjellë ndonjë gjë që ka ndihmuar ekonominë. 7 ligje i kanë shkruar bizneset, i kanë sjellë këtu, janë miratuar këtu. E la trajtuar si plaçkë pronën publike, e ka dhënë me 1 euro. Reforma në pensione, 23% është rritur deficiti. Reforma në arsim, i braktisën universitetet shqiptare. Arsimi publik është braktisur. Dështimi më i madh i Ramës është procesi i integrimin, prandaj për mua nuk është çudi që në program nuk ka asnjë rresht për integrimin, për 15 kushtet. Sot jemi më larg BE.


Lajmi kryesor:

Programi dhe kabineti/ Përplasje dhe debate në seancën maratonë të Kuvendit, PD bllokoi foltoren, kerkoi prezencën e Ramës! Basha: Rama ekzekutori i zgjedhjeve, demokracia ka vdekur! Kryeministri: Copy-paste nga fushata, merru me kumriet (VIDEO)


J.SH./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me rekomandimin e Komitetit të Imunizimit për dozë të tretë vaksine për mbi 60 vjeçarët?×

Lajmi i fundit

John

‘Shahu’ i dy superfuqive, SHBA skeptike ndaj Kinës për çështjen e Tajvanit: Nuk mund t’i zëmë besë, nuk kanë miq as aleatë