POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Kallëzimi penal ndaj kryebashkiakut të PD në Kavajë, Basha: Sulm politik, i orkestruar nga Rama

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha e ka cilësuar kallëzimin penal ndaj kryetarit të Bashkisë së Kavajsës Isa Sakja, si një sulm politik, i orkestruar nga Rama. Sipas tij, ky vendim, është një tregues se Rama ka "frikë" nga kundërshtari politik, dhe se po përpiqet të hakmerret me qytetarët që nuk zgjodhën kandidatin socialist.

Në reagimin e tij, Basha nuk ka lënë pa përmendur edhe kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, atë të Durrësit, Vangjush Dako dhe kryebashkiakun e Elbasanit, Qazim Sejdini, duke thënë se Rama i mbron ata, pasi ndryshe nga Sakja, po e ndihmojnë që të pasurohet.

"Kallëzimi penal kundër Kryetarit të Bashkisë së Kavajës, Isa Sakja, është sulm politik kundër kundërshtarit politik, i parathënë nga Edi Rama disa javë më parë. Ky sulm politik është i orkestruar nga një kryeministër hakmarrës, që nuk e pranon dot se qytetarët në Kavajë nuk drejtohen më nga një përdhunues dhe trafikant droge apo grabitës pronash në bregdet.  

Kallëzimi politik penal kundër Isa Sakjas vjen nga i njëjti kryeministër i korruptuar dhe i lidhur me krimin që vazhdon të mbrojë Vangjush Dakon, i cili betonizoi Durrësin dhe plazhin e tij, duke u dhënë pasuri publike kriminelëve me të cilët bleu votat. Kallëzimi është urdhëruar nga kryeministri i Qazim Sejdinit, që komandon trafikun e drogës në Elbasan dhe e ka bërë qytetin plaçkë betoni të bandave. Sulmi politik ndaj kryebashkiakut të Kavajës vjen nga i njëjti kryeministër që, bashkë me shërbëtorin e tij, Erion Veliaj, kanë betonizuar Tiranën, duke e shndërruar në  lavatriçen më të madhe të pastrimit të parave në Ballkan.

As kallëzimet politike, as gazi lotsjellës, as propaganda nuk e ndihmojnë dot më Edi Ramën. Kryeministri më i korruptuar sot në Europë e ka humbur Kavajën dhe, shumë shpejt, ka për të humbur gjithë Shqipërinë", tha Basha.

B.K./Shqiptarja.com
Komento