VD/Kaluan nga tarraca e gjeneratorit, u futën në Prokurori nga dritarja/Si u grabit zyra e prokurorit të Durrësit

VD/Kaluan nga tarraca e gjeneratorit, u futën në Prokurori nga dritarja/Si u grabit zyra e prokurorit të Durrësit

Rrethana misterioze shoqërojnë grabitjen e pazakontë të ambienteve të brendshme të Prokurorisë së Durrësit. Autorët, të cilët dyshohet se janë më shumës e dy, kanë përdorur anën e pasme të Prokurorisë, në të cilën nuk ka kamera sigurie. Ata janë ngjitur në tarracën e gjeneratorit që ndodhet pranë Prokurorisë dhe nga aty kanë kaluar në institucionin e Akuzës. 

Më pas, autorët kanë shfrytëzuar dy dritare të vogla në anën e pasme të Prokurorisë, mbi tarracën e gjeneratorit. Në pak sekonda ata janë gjendur brenda ambienteve të brendshme të Prokurorisë.


(Dritaret nga u futën autorët)

Pas bastisjes së zyrave të një prokurori dhe oficerit të policisë gjyqësore, ku kanë marrë dosjet e korrupsionit dhe krimit, autorët kanë marrë edhe serverin e kamerave të sigurisë për të fshirë gjurmët. Roja i sigurisë private nuk ka pikasur asgjë.

Kjo ngjarje vjen vetëm një ditë pasi në Gjykatën e Vlorës një person i sapodënuar me 3.4 vite u arratis, gjë e cila tregon edhe njëherë tjetër mungesën e sigurisë në Prokurori dhe Gjykata ku përgatiten dosjet dhe dënohen elementë të inkriminuar.

Një pjesë e madhe e institucioneve të drejtësisë ende nuk kanë skaner për kontrollin e personave që hyjnë në to, të cilët mund të ketë armë zjarri apo dhe thika, duke vënë kështu në rrezik jetën e prokurorëve dhe gjyqtarëve. 


Lajmi kryesor:

Grabitet sërish brenda muajit Prokuroria e Durrësit, merren dosje korrupsioni


/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Portugalia kalon në fazën e 1/8, mposht 0-3 Turqinë! Ronaldo rekord të ri

Euro 2024/ Portugalia kalon në fazën e 1/8, mposht 0-3 Turqinë! Ronaldo rekord të ri