Katër të lënduar në metalurgjikun "Ferronikel"

Katër të lënduar në metalurgjikun "Ferronikel"
Katër punonjës të Ferronikelit janë lënduar lehtë pas një shpërthimi që ndodhi mbrëmë rreth orës 18 e 30 minuta në kompleksin metalurgjik në Drenas.

Ndërkohë, me të dëgjuar shpërthimin, dhjetëra banorë të Drenasit u mblodhën para portës së Ferronikelit për të protestuar për kushte më të mira të punës, ngase shpërthimet si kjo kanë ndodhur disa herë në këtë kompleks, e nga të cilat po lëndohen punëtorët. Disa prej tyre provuan të hynin me forcë brenda në kompleks, por u zmbrapsën nga policia e cila përdori lotësjellës. Sipas menaxherit Johanis Gajtanas, gjendja e tyre shëndetësore është stabile. Pavarësisht insistimeve tonë për të hyrë dhe parë nga afër vendin, përkaqësisht furrën elektrike, ishte e pamundur të filmohej vendi ku ka ndodhur shpërthimi. Mësuam se të lënduarit janë: Hysni Podrimçaku, Halit Gashi, Nexhmedin Sallahu dhe Skënder Nika.

“Të lënduarit janë duke u trajtuar brenda në ambulancë. Dhe shumë shpejt ata mund të shkojnë në shtëpi. Nuk ka pasë lëndime serioze, vetëm disa djegie në dorë dhe në krahë" tha Johanis Gajtanas, menaxher i kompleksit “Feronikel” duke shtuar se të lënduarit janë trajtuar fillimisht brenda kompleksit metalurgjik. Në vendin e ngjarjes doli edhe kryetari i Drenasit, i cili kërkoi shpjegime nga drejtuesit e Ferronikelit për ngjarjen e mbrëmshme.

Pas këtij incidenti ka reaguar lëvizja "Vetëvendosje" nëpërmjet një komunikate, e cila këtë shpërthim e quan pasojë të drejtpërdrejtë të privatizimit të egër. Më tej, në komunikatë thuhet se "Vetëvendosje" u është bashkuar protestave të punëtorëve që kanë denoncuar parregullsitë e privatizimit të Ferronikelit.

Shtesë: Në komunikatën e lëshuar tani nga "Ferronikel" thuhet se mbrëmë ka ndodhur një rrjedhje metali nga bërthama ftohëse e cila ka shpërthyer gjatë kontaktit me ujin në furrën elektrike numer 1.Si pasojë janë djegur lehtë 4 punëtorë të cilët janë në shtëpitë e tyre.
 /rg/shqiptarja.com/

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Hetimet për Arben Ahmetajn, SPAK sekuestron vilën ku banon ish-zv. Kryeministri! Në pronësi të bashkëjetueses Erjola Hoxha

Hetimet për Arben Ahmetajn, SPAK sekuestron vilën ku banon ish-zv. Kryeministri! Në pronësi të bashkëjetueses Erjola Hoxha