POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Katari fiton për herë të parë Kupën e Azisë

Skuadra e Katarit duke mbajtur në dorë kupën fituese

Katari ka korrur suksesin më të madh të historisë së saj duke fituar për herë të parë Kupën e Azisë.Skuadra e Katarit ka arritur të fitojë bindshëm në finalen e Kupës së Azisë duke mposhtur Japoninë me rezultatin 3-1.

 Finalja e madhe u zhvillua në stadiumin "Zayed Sports City" në Abu Dhabi me një prezencë të madhe spektatorësh.

Katari luajti një lojë me presione të vazhdueshëme në portën kundërshtare duke kaluar në epërsi në minutën e 12 me golin e Almoez Ali. Minuta e e 27 do sillte një gol tjetër të shënuar në portën Japoneze nga talenti  Katarit Abdulaziz Hatem duke mbyllur kështu pjesën e parë nën triumfin absolut të skuadrës së Katarit.

Japonia skuadër e cila e ka fituar 4 herë këtë kompeticion ka arritur ta gjejë vetëm një her portën kundërshtare gjë e cila nuk mjaftoji. Akram Afif i dha fund shpresave të Japonisë duke shënuar nga pika e bardhënë minutën e 83.

Është hera e parë për skuadrën ë Katarit që mbërrin në  finalen e një kompeticioni të tillë dhe e fiton, qindra njerëz jan mledhur në sheshe duke festuar fitoren e skuadrës së tyre.

Al.Çe/Shqiptarja.com
Komento