‘Këmbë e flokë të gjata, shpartallonte rrugën’ Osman Mula rrëfen njohjen me Ledina Çelon dhe si arriti ta bënte të famshme

Osman Mula, mjeshtri i magjisë skenike me një karrierë 45 vjeçare ishte në “Rreze Dielli” për të  ndarë kujtime nga karriera e tij e gjatë mes regjisë, muzikës e saksofonit. Ndërsa fliste për punën e tij si zbulues i shumë këngëtarëve të njohur tashmë, ishte edhe këngëtarja Ledina Çelo, të cilën ai e zbuloi rastësisht, por kënga e saj doli më e suksesshmja ndër shumë festivale e vazhdon të këndohet edhe sot. 

Atëherë kishte një të mirë sepse ne i dëgjonim këngëtarët e rinj nëpër Estrada, qoftë të ndërmarrjes, qoftë në estradën e Tiranës, Shkodrës dhe ishin këto këngëtarë që promovoheshin atje. Ledina Celo ishte në lice, ishte nxënësja e Nina Mulës. Më pati thënë  shihe njëherë këtë nxënësen që kam unë. Dhe unë këtë vajzë e kam parë rastësisht, e ka pasur shtëpinë tek një pallat ne kat të dytë, me bicikletë, goxha vajzë, këmbët e gjata, flokët e gjata kishe lezet me e pam gjyslykët e mëdhenj, e shpartallonte rrugën. Dhe thashë ta shoh njëherë këtë se kjo qenka gjithë gjendje, e provova dhe m;u duk edhe vajzë interesante. Jo vetëm kaq, ishte vajzë edhe tepër e edukuar, vajzë shumë e sjellshme. Ajo studionte për kanto operistike, ishte viti i parë ose i dytë i liceut. U bë kënga për të dhe po ta shohësh kënga ka dy personazhe që dialogojnë është një vajzë e brezit sot që dialogon me një djalë të brezit të vjetër. Kënga e saj është me e duatrokitura në të gjitha festivalet" u shpreh ai. 

MC/Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • LORA: 05/08/2023 13:03

  L.Celo eshte nje stonature e vertete,neveri per "famen " e saj

  Përgjigju
 • ops: 23/05/2022 16:11

  Shpartallonte rrugën...mos doje të thoshe se pantollonat e tua ishin duke u shpartalluar...se rruga vështirë të vetëshpartallohet

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Gjysmëmaratona në Vlorë, 1200 garues nga e gjithë bota! Në garë dhe nxënësit e shkollave

Gjysmëmaratona në Vlorë, 1200 garues nga e gjithë bota! Në garë dhe nxënësit e shkollave