Kërkimi për jetën aliene shtrihet në hënat e akullta të Jupiterit, të enjten hidhet drejt qiellit raketa 'Ariane 5'

Kërkimi për jetën aliene shtrihet në hënat e akullta të Jupiterit, të enjten hidhet drejt qiellit raketa 'Ariane 5'

Një mision hapësinor do të nisë një udhëtim për të gjetur jetë alinenë në hënat e Jupiterit, duke filluar me një nisje nga Guiana Franceze dhe fluturime drejt Tokës dhe Venusit, misioni hapësinor tetë-vjeçar është shumë pranë realizimit.

Juice (që është shkurtim i Jupiter Icy Moons Explorer) është një sipërmarrje e Agjencisë Evropiane të Hapësirës për të bërë vëzhgime të hollësishme të paparë të gjigantit të gazit, ai do të përfshijë kërkimin e hënave të tij të akullta, të cilat kanë oqeanet e tyre.

Ndërsa numërimi mbrapsht i fundit për nisjen afrohet, ja gjithçka që duhet të dini rreth kërkimit të fundit të njerëzimit për të eksploruar yjet.

Kur dhe ku është lançimi?

Juice është planifikuar të nisë të enjten në orën 13:15 me orën MB. Ajo do të hidhet drejt qiellit në bordin e një rakete Ariane 5 nga porti hapësinor i ESA në Kourou, Guiana Franceze.

Transmetimi i drejtpërdrejtë i nisjes do të fillojë rreth gjysmë ore para kohës së shpërthimit dhe nëse oraret shkojnë sipas planit, Juice do të ndahet nga faza e sipërme e Ariane 5 në orën 13:42 dhe duhet të dërgojë sinjalin e parë në sipërfaqen e Tokës deri në orën 13:51, duke lejuar ekuipazhet e misionit të marrin kontrollin e anijes.

Për sa kohë do të vazhdojë misioni?

Për ca kohë, sigurisht që nuk do të akordoni për një transmetim të drejtpërdrejtë të të gjithë misionit.Koha totale e lundrimit të Juice do të jetë tetë vjet dhe do të përfshijë fluturime të Tokës dhe Venusit në rrugën e saj drejt Jupiterit, ku do të bëjë takime të afërta me tre hënat e saj.

Çfarë dimë për anijen kozmike dhe raketën?

Çdo lëshim në hapësirë ​​është diçka si një mrekulli inxhinierike, por Ariane 5 është relativisht standard për sa i përket raketave.I përshkruar nga ESA si "kali i punës" i aksesit të saj në hapësirë, ai nuk është në nivelin e sistemit rekord të NASA-s, shumë miliarda dollarësh të lëshimit në hapësirë, që fuqizon programin Artemis.

Ekipi i guximshëm i inxhinierëve të misionit Juice u ngarkua me zhvillimin e qelizave diellore të afta që mund të funksionojnë në kushte super të errëta.Rezultati ishin ato me një dizajn të "bashkimit të trefishtë" - që do të thotë se tre shtresa qelizash vendosen njëra mbi tjetrën, duke gjeneruar energji nga gjatësi vale të ndryshme të dritës së diellit.Kjo i bën ata më efikas se ato të bëra për misionet e mëparshme, por detyra në fjalë ishte ende e vështirë.

Inxhinieri i qelizave diellore Carsten Baur tha se energjia diellore e marrë rreth Jupiterit ishte "si të shkosh në ambiente të mbyllura" në krahasim me atë që do të merrje pranë Tokës.

Duke folur për të shkuar në ambiente të mbyllura, Juice duhet të mbulohet me aq shumë qeliza diellore (24,000) sa të ketë mjaftueshëm për të mbushur një dhomë ndenjeje me madhësi mesatare.Në një votëbesimi, NASA po i përdor ato për misionin e saj Europa Clipper në Jupiter në vitin 2024.

 

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Tiranë, dhunohet administratori i 'Pamfleti' Gjergj Zefi! Po dilte nga zyra

Tiranë, dhunohet administratori i 'Pamfleti' Gjergj Zefi! Po dilte nga zyra