'Klerikë, dorëzojini rinisë çelsat e kishës'

'Klerikë, dorëzojini rinisë çelsat e kishës'

6 shkurt 1967, Shqipëria u shpall shteti i parë ateist ne botë. U shkatërruan gjithsej 2169 institucione fetare. Prej tyre: 740 xhami, 608 kisha ortodokse e manastire, 157 kisha katolike, 530 teqe, tyrbe, mekame.

Iu vu kazma besimit në Zot dhe u zyrtarizua besimi vetëm në Parti.

Edhe pse lufta kishte filluar vite më parë, shkurti i '67 ishte vetëm "kurorëzimi" i asaj nisme.

Nuk është për t'u habitur që sot, një pjesë e atyre që ishin më aktiv me rininë dhe mësimet e partisë së kohës, kanë ngelur po aq revolucionar të zjarrtë, me të njëjtën logjikë dhe narrativ.

Por një pjesë e shqiptarëve arritën ta mbrojnë dhe kultivojnë besimin tek e shenjta dhe hyjnorja, duke besuar, i kryer ritualet fetare dhe respektuar traditat e shenjta në fshehtësi.

Sado e madhe që ishte shtypja dhe presioni, sërish brenda njeriut, në thellësitë e tij, jetoi besimi tek Zoti dhe tek e mira.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Dëshmia e Xhaferr Kananit, që sfidoi regjimin komunist: Në Degën e Brendshme të Shkodrës, u paraqita si major i Sigurimit, i dërguar me shërbim nga Kadri Hazbiu

Dëshmia e Xhaferr Kananit, që sfidoi regjimin komunist: Në Degën e Brendshme të Shkodrës, u paraqita si major i Sigurimit, i dërguar me shërbim nga Kadri Hazbiu