Klinika 24/ Konsulentja e gjidhënies, Zamira Bolani: Të gjitha nënat kanë qumësht gjiri, e rëndësishme edukimi e parapërgatitja që në shtatzani

E ftuar në emisionin Klinika 24, me autore dhe moderatore Doreada Mio, ishte Zamira Bolani, konsulete gjidhënie e cila foli për rëndesinë e edukimit dhe parapërgatitjes së nënës përpara se të lindë bebi, që në shtatzani.

Këshilltarja e gjidhënies është një figurë e certifikuar që ndihmon nënën në procesin e gjidhënies që nga shtatzania e deri në ardhjen e bebit. – e nisi bisedën ajo.

Më pas u  ndal dhe sqaroi disa nga frikërat e nënave të reja si: A do të kem qumësht? apo A  do të ngopet bebi ? Problemet fillojnë që me  kapjen si duhet të gjirit  dhe shtrydhjen e kulloshtrës, ka shumë faktore një nga ata është edhe  mënyra si ka ardhur në jetë bebi.

“Të gjitha nënat kanë qumësht  gjiri ,  disa kanë më pak nëse vuajne nga disa sëmundje si diabeti apo ovari policistik. Por ajo që ka rëndesi është-“Të njohësh gjirin, të dish ta prekësh dhe të shrydhësh kulloshtren nga një staf i kualifikuar  duke filluar nga java e 37  e shtatzanisë .Kulloshtra është si vaksina e parë e bebit ajo mund të ruhet në ngrirje në frigorifer  dhe mund të përdoret  6 muaj"- tha Bolani.

Në fund të emisonit ajo këshilloi edhe një herë ; edukimin dhe përgatitjen e nënës, shtrydhjen e kulloshtrës dhe pozicionimin si duhet të bebit për të shmangur të gjitha problematikat që vijnë më pas si mbledhja e gjirit apo mosngopja e bebit me qumësht.

"Degjoni instiktin tuaj prej nëne"-beri thirrje ajo

B.V/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon sigurinë dhe rolin e Shqipërisë baza e NATO-s në Kuçovë?×

Lajmi i fundit

Gjermania vlerëson angazhimin e Malit i Zi ndaj reformave evropiane

Gjermania vlerëson angazhimin e Malit i Zi ndaj reformave evropiane