Kodi zgjedhor, Presidenti Meta kërkesë Kuvendit të Shqipërisë: Prisni opinionin e Venecias

Ilir Meta

Një ditë pasi Presidenti Meta parashtroi 8 pyetje për Koimsionin e Venecias, ai është drejtuar Kuvendit të Shqipërisë me një kërkesë zyrtare për të marrë parasysh opinionin tyre përpara se të votohen për ndryshimet zgjedhore.

Ndërkohë një thirrje tjetër për Parlamentin shqiptar ka ardhur dhe nga komisioneri për zgjerim, Oliver Varhelyi i cili përmes një postimi në Tëitter shkruan se Shqipëria duhet të presë Venecian.

"I kënaqur që Rama pret opinionin e Venecias për ndryshimet kushtetuese. Do ishte e matur të pritej opinioni para se të rivotohej në Parlament. Pres zgjedhje të lira dhe të ndershme në prill 202" - shkruan Varhelyi në Twitter.

Por kryeministri Rama duket i palëkundur në qëndrimin e tij teksa ka theksuar se Kodi zgjedhor do të votohet sa më shpejt në Kuvend.

Ndryshimet kushtetuese u kthyen në Kuvend nga Presidenti Meta dhe për Varhelyi, Kuvendi duhet ta marrë në konsideratë këshillën e tij.

Kërkesa e Presidentit Meta drejtuar Kuvendit

E.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  LSI prezanton programin elektoral të njëjtë me atë të vitit 2009 kur erdhi në pushtet. Ju krijon besim realizimi i tij?

Komento

Komente

 • Sifi: 27/10/2020 14:46

  Kur i drejthesh parlamentit ilegjitim dhe irganizate kriminale ,pse ben kerkese per rishikim te kodit zgjedhor ? Asnje politikani nuk i takon te votoj kdin zghedhir ,por vetem pipullit me Referendum

  Përgjigju
 • XX: 27/10/2020 14:00

  Hijene,korb i zi ne fytyre e shpirt,president leshi.

  Përgjigju
 • O tej: 27/10/2020 13:43

  Mire e ke ti kokelipe Skrapari duhet te konsultoheshe dhe me ket temin

  Përgjigju
 • Vili: 27/10/2020 12:43

  Pirdh pirdh Meta se lirohesh i thone kesaj,ti je nje kryehajdut e nje kryemashtrues qe nuk mund te rrish as 24 ore ne ato zyra te shtetit shqiptar,boll i ke ndotur,shporru nga jeta e shqiptareve te ndershem.

  Përgjigju
 • popull: 27/10/2020 12:41

  Ate kodin vere ne bythe Like,se populli do te jape nje dajak te mire me 25 prill ty dhe fallxhores tende qe ta mbani mend per tere jeten,je kokkra e hajdutit dhe mafiozit.

  Përgjigju
 • populli: 27/10/2020 12:33

  Mos fol ne emer te popullit,nje monster president nuk mund te zere popullin ne gojen e tij te ndyre.

  Përgjigju
 • Xhikja: 27/10/2020 12:29

  Baba Xhike mos na caj menderen lere Kodin Zgjedhor por shiko vjedhjet dhe abuzimet me pasaportat,e shet aq lire Shqiponjen tone,mos u lodh me duke e bere me ato duart e tua te zhytura ne llum e vjedhje,je teper i neveritshem,ligesia jote e pashoqe do marre nje dite denimin e merituar.

  Përgjigju
 • Monka: 27/10/2020 12:25

  Po pse merzitesh o Like Ziu,fallxhorja e LSI-se e ka pare ne filxhan se do marre 3.000.000 vota!!!!!!!!!!!!!!!

  Përgjigju
  • Car gjati: 27/10/2020 13:49

   Mona do mare ket temin

 • AltinTop: 27/10/2020 12:22

  Komisioni Venecias nuk eshte mbi Parlamentin o President Palla... pastaj c’rendesi ka parlamenti per ty.. e ke quajtur jo legjitim me kohe...

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Përmbytje në Bulqizë, nën ujë rruga që lidh qytetin e ri me të vjetrin