Komisioni Hetimor për të dhënat TIMS, Salianji: Mazhoranca do që ne të mos bëjmë kërkesa për informacion

 

Në konferencë për mediat, deputeti Ervin Salianji sqaroi mbledhjen e fundit të Komisionit Hetimor për të vjedhjen e të dhënave në sistemin TIMS. Salianji shprehet se përfaqësuesit e mazhorancës nuk duan që të kërkohet informacion.

'Kërkesat e PS siç i keni parë nga mbledhja në mbledhje, kanë kërkuar ndryshimin e mendimit që kanë pasur në mbledhjet paraardhëse. Dje kërkuan të anulohej mbledhja e kaluar e Komisionit Hetimor, me arsyetimin qesharak se kishin qenë në tualet. Dje thanë se nuk duhet bërë kërkesë për informacion.

Janë bërë barrikadë një grupi të strukturuar kriminal në policinë e shtetit që ka ndërhyrë në sistemin TIMS. Prandaj jemi në komision hetimor, për të kërkuar një hetim të shpejtë. Partia socialiste do që ne as të mos bëjmë kërkesa për informacion por edhe të korrektojë kërkesat tona.'

Nga ana tjetër, Salianji shton kjo çështje është me rëndësi dhe duhet hetuar menjëherë, ndërsa ikja e mazhorancës dje nga komisioni nuk justifikohet.

'Ikja e djeshme, si skuthat është njësoj si ndërhyrja në sistemin TIMS, natën në errësirë, me persona të papërgjegjshëm. Edhe mbrojtja që iu bëhet këtyre është po ashtu kriminale. Nuk ka asnjë vendimmarrje të ndërmjetme të Komisionit Hetimor që mund të anulohet pa një akt. Ne do votojmë çdo kërkesë për informacion që do të kenë ekspertë të Partisë Socialiste. Dy ekspertët e propozuar nga mazhoranca nuk kishin asnjë propozim.

Cili është shqetësimi i PS që nuk vijnë në komision, sepse ka urgjencë kjo çështje. Nëse nuk do kishte komision hetimor, do ishte ende në punë një personazh që futi njerëz të paautorizuar për të kopjuar të dhëna. Qëndrojnë të njëjtët perona që kanë hyrë si grup, për qëllim të caktuar, të cilit këtë kërkojmë përmes hetimit të zbulojmë. PS kërkon që asgjësojë çdo kërkesë për informacion.

Ç’është ky justifikim, ne nuk ishim, u lodhëm, na dhemb kokën. Qesharak deri në dhimbje. Braktisën detyrën për ti dalë në mbrojtje dhe për të penguar të vërtetën. Janë shqetësuar pasi informacionet e kërkuara do të shërbejnë për ti shkuar hetimit deri në fund.'


Lajmi kryesor:

PS braktisi mbledhjen e ‘TIMS’, Gogu: Po shkelej hapur ligji! Salianji: PS kërkon të bllokojë punën, dërgova kërkesat për informacion


G.K/S.Ç/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Durrës/ 24-vjeçari plagoset me armë zjarri, paraqitet në spital! Rrethanat e paqarta

Durrës/ 24-vjeçari plagoset me armë zjarri, paraqitet në spital! Rrethanat e paqarta