Kompekaj me arra nga zonja Albana

Kompekaj me arra

Përbërësit:

 • 8 vezë
 • 8 lgj sheqer
 • 2 lgj gjalpë
 • 8 lgj miell
 • 2 lgj kakao
 • 1 filxhan arra të thërrmuara
 • 2 petë sfoljatë / 4 petë të zakonshme
 •  
 • Për shërbetin:
 • 2 e 1/2 gotë sheqer
 • 2 gota ujë

Përgatitja:

Fillimisht rrahim vezët me sheqerin derisa të rritet volumi dhe vezët të zbardhen. Më pas shtojmë gjalpin e shkrirë. Përziejmë miellin me kakaon dhe me arrat e thërrmuara dhe e shtojmë në mënyrë graduale duke e trazuar lehtësisht nga poshtë lart, në mënyrë që të mos ulet vëllimi. Lyejmë tavën me gjalpë dhe vendosim një petë duke e ngritur pak në anët e tavës. Hedhim masën e përgatitur, më pas shtrojmë me delikatesë petën tjetër. E vendosim ëmbëlsirën të piqet në furrë në temperaturën 180-200°C për 30-35 minuta. Ndërkohë përgatisim sherbetin dhe e lemë të ftohet. Pasi kompekaja të jetë pjekur e sherbetosim.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Fëmijët vrasin babain në Durrës, a është në krizë familja shqiptare?×

Lajmi i fundit

Zjarr në baraket e romëve në zonën e ish-qytetit të Nxënësve në Tiranë

Zjarr në baraket e romëve në zonën e ish-qytetit të Nxënësve në Tiranë