Protestë ditën kur liderët e BE vizitojnë Tiranën, Meta takohet me Berishën në selinë e PD: Në datën 6 përballë përgjegjësit për kapjen e shtetit

Protestë ditën kur liderët e BE vizitojnë Tiranën, Meta takohet me Berishën në selinë e PD: Në datën 6 përballë përgjegjësit për kapjen e shtetit

Ilir Meta në selinë e PD dhe Flamur Noka

Kryetari i partisë së Lirisë, Ilir Meta është takuar sërish me ish kryeministrin Sali Berisha në selinë e partisë Demokratike. Ndërkohë që kjo është e disata herë që Meta dhe Berisha takohen brenda pak ditëve, mësohet se bëhet fjalë për koordinimin lidhur me protestën që pritet të zhvillohet në Tiranë, ditën kur liderët e BE-së vizitojnë Shqipërinë. Pas daljes nga takimi Meta tha se në datën 6 dhjetor do të protestohej para kryeministrisë përballë përgjegjësit për kapjen e shtetit. 

Lideri i partisë së Lirisë, Ilir Meta gjatë ditës së djeshme konfirmoi se do të ishte i pranishëm në protestën e 6 dhjetorit të cilën e konsideroi si një manifestim paqësor.

Duke u përgjigjur ndaj refuzimit të kërkesës për protestë nga ana e policisë, Meta tha se kryeministri Edi Rama ishte i vetmi që cënonte rendin dhe sigurinë. Ai theksoi se qëllimi i vetëm ishte informimi i liderve të Bashkimit Europian mbi gjendjen ku ndodhej vendi.

Ndërkohë që duket se mbajtja e protestës në datën 6 dhjetor, do të jetë thuajse e pamundur pasi e marta është shpallur ditë pushimi vetëm për qytetin e Tiranës duke qenë se për mbarëvajtjen e protestës janë marrë masa të shumta sigurie duke nisur që nga bllokimi i akseve kryesore të kryeqytetit.

Policia ka refuzuar kërkesën e partisë Demokratike për mbarëvajtjen e protestës në 6 dhjetor me argumentin se cënonte sigurinë kombëtare në një ditë historike për vendin tonë ku liderët e Bashkimit Europian vizitojnë Tiranën ku do të mbahet samiti i përbashkët me vendet e Ballkanit Perëndimor.

Pavarësisht refuzimit, Berisha shpërfilli vendimin nga policia duke deklaruar se askush nuk mund t’i ndalonte protestuesit të mblidheshin para kryeministrisë dhe të mbushin sheshet. Ndërkohë Bashkia e Tiranës sugjeroi që protesta të mbahej në sheshin ‘Skënderbej’ për të mos shkelur protokollin e sigurisë. Kreu i ‘Rithemelimit’, Sali Berisha u përgjigj me anë të një deklarate ku i kërkonte bashkisë që të mos përfshihej në këtë çështje.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:14
Meta mbaron takimin me Berishën: Më 6 dhjetor protestë para Kryeministrisë, siguria nuk cenohet nga qytetarët, por nga Rama

 

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta mbaroi takimin në selinë blu me Sali Berishën dhe duket se do ta vazhdojë ta mbështesë atë në protestën që ka paralajmëruar më datë 6 dhjetor, kur në Tiranë do të mbahet samiti BE-Ballkani Perëndimor. Në një dalje për mediat, Meta tha se sigurinë nuk e cenojnë qytetarët, por kryeministri Edi Rama.

“Jemi për Shqipërinë europiane jo për regjim policor. Në datën 6 përballë përgjegjësit për kapjen shteti dhe minimin e procesit të integrimit europian për vite të tëra. Sigurinë e Europës e cenon vetëm mafia që përdor shtetin për ta kthyer shqip në një bazë për të gjitha llojet e trafiqeve”, tha Meta.

B.V/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • KU ËSHTË SPAK: 30/11/2022 19:34

  Këta 2 politikanë së bashku kanë shkaktuar ikjen e 20 mijë djemve dhe vajzave të reja dhe të arsimuara nga vendi! Ata ishin "pasardhësit" tanë dhe tani u mbollën në një ekonomi tjetër në BE. Ata janë të lumtur, vendet e BE-së janë më të lumtura sepse shkollimi i tyre është paguar nga familjet shqiptare! Gati per perdorim! Kush do të paguajë koston afatgjatë?

  Përgjigju
 • Zeri yt: 30/11/2022 19:24

  Pergjegjes.. nese ka *pergjegjes* perse ska bashki me kryetar nga 'parti te djathta'pervec shkodres eshte Z.FATMIR MEDIU, Z.AGRON DUKA, Z. NARD NDOKA e ca syresh qe besuan se do merrnin pushtet duke u larguar bga institucione si parlamenti dhe qe do fitonin bashki pa vendosur kandidat.. dhe kjo ishte teoria qe z.Sali Berisha indoktrinoi tek Z. Lulzim Basha kurse z.Ilir Metaj e indoktrinoi tek znj. Monika Metaj.. kshu qe kto genjeshtra qe na e ka futur Rama apo qe Rama eshte fajtor.. ,keto genjeshtra,ju lutem mos ja thoni me as vetes e as atyre qe ju ndjekin me karsheri sepse mund te kapin nd9nje post nese ju ecen juve ky bixhoz.. P.s. ju i kamshkruajtur me emer,mbiemer pasi ata janefajtore dhe jo Rama. Plus qe ketu ska asgje anomale , pasi vendi duhet te qeveriset.. ka nevoje per kryetare bashkie.. dhe smund te lihet ne anarkine qe kerkuan keta te mesipermit

  Përgjigju
 • Or tej: 30/11/2022 18:33

  Meta e Berisha jane nje topmutu i madh qe rrotullohet rreth tyre.

  Përgjigju
 • redi: 30/11/2022 14:39

  Kapja e shtetit eshte veprimi me antidemokratik ,por a e ka kapur Rama shtetin ? Shumica qe i dhane voten thone se jo.Ai ka qeverine e marre epermjet votimit ne nje diference prej 200 mije votash nga opozita.Te kapesh shtetin don te thote , te kete kapur institucionin kryesor drejtesine ! Ai nuk mbron te vetet qe akyzohen nga drejtesia e cila nepermjet SPAKU t ka arrestuar vetem te majtet dhe asnje opozitar te korruptuar ,bile dhe kryesorin e saj zotin Sali.Kete e deklaroj vet kreu i tij zoti Kraja qe iken me 3Dhjetor pa sukses ne luften kunder krimit shteteror qe pritet nga shumica e popullit te ndodh.Po kur drejtinte Saliu dhe Meta nuk mund te quhej rregjim qe vriste vidhte dhe rrihte pa u cenuar nga drejtesia militante qe 96%jane jashte sistemit te drejtesuse?Ka gabime Rama ? Paduskutim .,por diferenca qendron .Populli kerkon drejtesi prosperitet por dhe dinjitet ,qe keto 32 vite demokraci thenshin nuk pa ,megjithate shoresa vdes e fundit.Une personalisht them ss kjo klase pilitike duhet te largohet sa me pare dhe te rinjte e emancipuar duhet te marrin ne dore fatet e vendit

  Përgjigju
 • Gysi: 30/11/2022 14:22

  Ikni o te degjeneruar

  Përgjigju
 • titi: 30/11/2022 14:17

  po ktu ktu e kan mendjen ku te djegin naj makin e ku te bejn rremuj

  Përgjigju
 • tili: 30/11/2022 14:10

  Ik ore meta prap na dole para ore hadut

  Përgjigju
 • Qaniu: 30/11/2022 13:59

  O poull ne 30 vjet keta te dy e shkateruan kete vend i vrane i vodhen shkateruan gjithe vendi shkolla spitale njeres pak edukat qe kishim keta ajdut kriminela qe duan te mbrojne veten e tyre per ato qe kan bere po ku je spak m*ti ke prova vidjo cdo gje pse nuk i arestoni per gjithe ate vjedje apo keni frik vetem per tu mare me popullin e thjesht je po dhe ju ne tave me ta jeni se ata u vune vete amerika i ujdis ata turp per ata qu u vene pas

  Përgjigju
 • Beni: 30/11/2022 13:47

  Ju ka kapur shtetin gjithe bota jo vetem Edi Rama !

  Përgjigju
 • Gazi: 30/11/2022 13:20

  Qenkan mbledh hajdutat prap

  Përgjigju
 • Devi: 30/11/2022 13:04

  Ta bej dhe kete budallik ky nuk e di, domethen e dim qe esht i smur mendoj por jo kaq shum

  Përgjigju
 • Liku: 30/11/2022 12:44

  Pune hajdutesh dhe spiunesh.

  Përgjigju
 • Sula: 30/11/2022 11:30

  Koken henkshin te dy

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj