Conte: Ne po shkruajmë histori, jo manual ekonomie! BE gati planin 100 mld € kundër papunësisë

Në një intervistë për TV gjerman Ard, kryeministri italian Giuseppe Conte tha se “Ndërsa Europa është ende e ndarë në lidhje me një plan efektiv të përbashkët për të luftuar krizën e shkaktuar nga koronavirusi, me një përplasje të dukshme midis shteteve të Europës Veriore dhe zonës së Mesdheut, Italia po shkruan faqe në librin e historisë dhe jo një manual ekonomie”

Conte theksoi se “Kjo është një sfidë epokale me një ndikim shkatërrues në sistemin shëndetësor, ekonomik dhe shoqëror italian. Europa duhet të tregojë nëse është shtëpi për qytetarët europianë dhe duhet të jetë në lartësinë e situatës”.

Ndërkohë Komisioni Europian do të punon për një plan prej 80-100 miliardë eurosh për të ndihmuar shtetet anëtare të ruajnë vendet e punës në krizën e koronavirusit përmes një skeme evropiane "risigurimi" të papunësisë.

Qëllimi është krijimi i një sistemi në nivelin europian që lejon instrumente financimi përmes mbështetjes publike për punëtorët në mënyrë që të shmangen mbylljet e vendeve të punës sa më shumë që të jetë e mundur.

Propozimi i Komisionit pritet të paraqitet para Eurogroupit më 7 Prill, gjatë së cilës ministrat e financave të zonës euro do diskutojnë opsionet e ndryshme në tryezë për t'iu përgjigjur ndikimit ekonomik të krizës nga Covid-19.


Lajmi kryesor:

Itali, ulet numri i viktimave, rritet i të infektuarve dhe të shëruarve! Në 24 orë shënohen 727 të vdekur! Spanja tejkalon100 mijë infeksione


I.C./G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A i ka përmbushur pritshmëritë Reforma në drejtësi?×

Lajmi i fundit

John

Plagosje me thikë në Vlorë, 22-vjeçari dërgohet me shpejtësi në spital