Kreshnik Spahiu: Amnistia fiskale emergjencë kombëtare dhe pse Shqipëri-Kosovë duhet krijojnë një Bankë Nacionale!

Kreshnik Spahiu: Amnistia fiskale emergjencë kombëtare dhe pse Shqipëri-Kosovë duhet krijojnë një Bankë Nacionale!

Kryeministrat Edi Rama dhe Albin Kurti

Amnistia fiskale është emergjencë kombëtare sepse:

- dyfishon qarkullimin bankar.

- dyfishon investimet në vend.

- dyfishon konsumin.

- formalizon të ardhurat e 1 milion emigrantëve që punojnë pa leje qëndrimi në BE dhe SHBA e ku nuk u lejohet llogari bankare jashtë.

- i mundëson 1 milion emigrantëve që paguhen në KESH, të hapin llogari në Shqipëri.

- mbledh 20% - 40% të parave të diasporës.

- forcon biznesin vendas.

- paraja e groposur apo e fshehur ne dyshek nga biznesmenët ne Shqipëri do taksohet dhe formalizohet.

- buxheti i shtetit do rritet.

- tërheq paratë e biznesmenve dhe oligarkëve shqqiptarë nga bankat e huaja në bankat e Shqipërisë.

- zhbllokon krizën e sektorit të ndërtimit.

- diferencon paratë informale, nga paratë e krimit.

- zhvleftëson pastrimin e parave të pista.

- rrit konkurrencën dhe hap tregun.

Në çdo vend të botës, populli kërkon Amnisti Fiskale, por shteti heziton, ndërsa në Shqipëri ndodh e kundërta. Njerëzit hezitojnë…..

Izolimi dhe padituria një problem serioz për shoqërinë.

Shqipëria e ka emergjencë kombëtare amnistinë fiskale, përpara se të hapen negociat në BE, e cila do e pengojë shtetin ta realizojë këtë hap pro interesit kombëtar.

Shqipëria ka më shumë banka greke se shqiptare.

Bankat e huaja mbledhin paranë e shqiptarëve.

Koha që 10 milion shqiptar të kenë:

ALBANIAN NATIONAL BANK

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vizita e Presidentit Begaj në Kosovë, si i vlerësoni mesazhet dhe takimet që zhvilloi?×

Lajmi i fundit

VIDEO / '1.5 milionë metra katrorë…', si gënjyen Berisha e Meta me akuzat për projektin e Portit të Durrësit

VIDEO / '1.5 milionë metra katrorë…', si gënjyen Berisha e Meta me akuzat për projektin e Portit të Durrësit