'Krishti i gjithëpushtetshëm', ikona e shekullit të XVI-XVII tashmë një thesar i shpëtuar!

'Krishti i gjithëpushtetshëm', ikona e shekullit të XVI-XVII tashmë një thesar i shpëtuar!

Ikona 'Krishti i Gjithepushtetshem' para dhe pas restaurimit

Ikona "Krishti i Gjithëpushtetshëm" (Pantokrator) vepër e shek. XVI – XVII, atribuar ateliesë së Onufrit është restauruar. Lajmin e bën me dije në mediet sociale ministrja e Kulturës Elva Margariti, teksa shpjegon se puna është realizuar nga specialistët e Muzeut Ikonografik "Onufri" në Berat, të cilët pas dëmtimeve të konsiderueshme që vepra kishte, kanë arritur 'të shpëtojnë një thesar të ikonografisë'.


"Pas një pune disamujore restauruese në Laboratorin e Konservimit e Restaurimit në Muzeun Ikonografik “Onufri” ka dalë në dritë me gjithë madhështinë e saj ikona “Krishti i Gjithëpushtetshëm” (Pantokrator) vepër e shek. XVI – XVII, atribuar ateliesë së Onufrit.
Ikona paraqiste një sërë problematikash, që e bënin të palexueshme, si dëmtim të shtresave përgatitore dhe pelikulës piktorike në gjithë sipërfaqen, papastërti të qëndrueshme dhe mbivendosje që tjetërsonin elegancën dhe bukurinë e veprës.", shprehet Margariti, ndërsa thekson më tej se ikona do të ekspozohet së shpejti për publikun.

Ikona e “Krishtit të gjithpushtetshëm”,  është nga objektet më me vlerë të Muzeut Ikonografik "Onufri" e cila është marrë nga kisha e “Shën Todrit” në kala.

A.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Besoni se Greqia do pranojë hapjen e grupkapitujve të parë Shqipëri-BE?×

Lajmi i fundit

Librazhd/ Dy makina përplasen ‘kokë më kokë’ në fshatin Qukës, 6 të plagosur

Librazhd/ Dy makina përplasen ‘kokë më kokë’ në fshatin Qukës, 6 të plagosur