Kriza/ Qeveria do i paguajë 50% të vlerës familjeve që vendosin panele diellore për ngrohje uji! Ulen tarifat për prodhuesit e energjisë, përgjysmohet pagesa për licencim

Të gjitha familjet që do të instalojnë panele diellore në shtëpitë e tyre, e që do ti përdorin për ngrohje uji do të mbështeten financiarisht nga shtetit. Burime për Report TV bëjnë me dije se qeveria po mendon të rimbusojë  gjysmën e vlerës së pajisjes së paneleve diellore për të gjitha familjet që do t’i instalojnë ato nëpër shtëpi dhe që do i përdorin vetëm për ngrohje uji. Kjo incentivë vjen në kushtet e krizës energjetike, dhe ka si synim të reduktojë konsumin e energjisë duke përdorur burime alternative, siç janë edhe panelet diellore.

Nga ana tjetër Enti Rregullator i Energjisë ka ndryshuar tarifat e licencimit të kompanive që furnizojnë me energji dhe të atyre që prodhojnë energji. Konkretisht licenca për furnizim të energjisë elektrike nuk do jetë më 1 milionë lekë por 500 mijë lekë, ndërsa për prodhuesit e energjisë nuk do të jetë më tarifa për fuqinë e instaluar. Nëse më herët prodhuesit do të paguanin për licencën 30 mijë lekë për çdo fuqi të instaluar, me ndryshimet e bëra do të paguajnë 500 mijë lekë pavarësisht kapacitetit të instaluar për të prodhuar energji.

Në rregulloren e re të ndryshuar të miratuar nga Enti Kombëtar i Energjisë, ka edhe ndryshime të tjera, por që do të zbardhen në vendimin që pritet të botohet në fletoren zyrtare.

“Këto ndryshime kanë për synim lehtësimin e procedurave dhe dokumentacionit të nevojshëm sipas rastit dhe në përputhje me Ligjin e Sektorit për Energjinë Elektrike, rishikim të pagesave të shqyrtimit të aplikimit sipas rastit dhe ndryshime të tjera të cilat lidhen me njohjen e licencave në rajon dhe në vendet e komunitetit të energjisë. Këto ndryshime do ti shërbejnë dhe lehtësimit të pjesëmarrjes së të licencuarve në procesin e operimit të tregut të energjisë elektrike nëpërmjet Bursës Shqiptare të Energjisë, ALPEX si dhe bashkimit të tregjeve në fazën e parë me Kosovën dhe më tej me vendet e rajonit. Kjo rregullore hyn në fuqi pas Botimit në Fletoren Zyrtare”, thuhet në njoftimin e ERE.

Ndryshimet e lartpërmendura janë bërë në “Rregulloren për procedurat dhe afatet për dhënien, modifikimin, transferimin, rinovimin ose heqjen e licencave në sektorin e energjisë elektrike”.

Kutjojmë se pavarësisht krizës energjetike, Drejtori i KESH, Ergys Verdho premtoi sot në studion e lajmeve të Report Tv, se Shqipëria nuk do të ketë kufizime në dimër.  Ai tha se zgjidhja afatshkurtër për të përballuar situatën e vështirë do të jenë anijet që prodhojnë energji. Në një intervistë me gazetarin Andi Kapxhiu, bëri me dije se anijet janë në Mesdhe dhe nga data 9 deri me 15 shtator do të jenë në Shqipëri, Vlorë. Ndërkohë ka nisur puna për pozicionimin e tyre. Me funksionin e anijeve, skenari më i mirë është që prodhimi i parë i energjisë që vjen prej tyre të jetë nëntorin e këtij viti. Ndërsa anijet do të jenë bashkëudhëtare për 2 vite dhe më pas do të jenë pronë e KESH.

Ndërkohë që Qeveria ka hartuar një plan kombëtar për të përballuar emergjencën energjetike të shkaktuar prej krizës globale për muajit e vjeshtës dhe të dimrit.  Për të garantuar furnizim në kushtet e krizës, nga kjo javë nis operacioni i ri kombëtar kundër lidhjeve të paligjshme të energjisë elektrike.  Ky operacion do të realizohet nëpërmjet Task-Forcës së energjisë që rikthehet përsëri, pasi ajo u ngrit për herë të parë në vitin në fund të vitit  2013, nga qeveria socialiste për të ndërprerë lidhjet e paligjshme asokohe, kur humbjet në rrjet ishin deri në 50%. 

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ervin: 06/09/2022 00:29

  Pra, mire qe u jep token publike falas, u jep tendera pa hesap per ti mbushur edhe me parane publike, pra tonat, por tani sipas qefit te soj e sorollop te korruptuar te bandes se tij te cilet kane filluar te.kene nje shpi ne Korce, nje ne Lalez apo ne Palase erj., na paska vendosur tu paguaje edhe gjysmen e panelit per ta vene ne cati. Cfare paski qene more.

  Përgjigju
  • Ervin: 06/09/2022 14:11

   @Andi E kam lexuar madje ne pike e germe. E kuptoj qe e keni me pasion te mbroni regjimin kleptokratik Ramist. Po me thuaj,keto familjet shqiptare ne Shqiperi, ku e kane banesen me se shumti? Ne godina te larta sic jane pallatet. Dhe panelet jane te ndaluara neper taraca. Na ngelen shtepite e vogla. Ato te fshatit skane buke te hane madje edhe nje panel ua rrezon ne toke. Po ath ku do i veme? Ja pra i dashur ushtar mavist qe neper shtepite qe administrata e korruptuar mafioze neokomuniste Ramiste ose ka lejuar te ndertihen ose do perftoje vete,ne Korce deri Palase, Valbone e deri ne Lezhe. Dashke dhe dritaret zotrote. Po fundja pse jo.

  • andi: 06/09/2022 08:27

   Keto politika duhej te ishin aplikuar shume me perpara dhe jo tani kur vjen pune e krizes. Shtete te zhvilluara rimbursojne edhe dritaret kur eshte e nevojshme qe izolimimi te jete sa me i mire dhe qe te perdoresh sa me pak energji elektrike. Kompensohen per panele djellore me shume se 50% qe propozohet ketu. Ti mund ta perdoresh ne avantazhin tend nese do e jo te mendosh se sa do perfitojne te tjeret. Po ta lexosh me kujdes perfitimi eshte per familjet jo per ndertuesit.

 • Sondazhi i ditës:

  Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Në Tiranë festojnë eleminimin e Serbisë nga Botërori

VIDEO/ Në Tiranë festojnë eleminimin e Serbisë nga Botërori