Kryeministri japonez Shinzo Abe dorëhiqet nga posti, për arsye shëndetësore

Kryeministri japonez Shinzo Abe njoftoi sot gjatë një konference shtypi dorëheqjen e tij si kryeministër për arsye shëndetësore. Abe, që vuante nga koliti ulcerativ që tashmë e kishte detyruar të hiqte dorë nga posti në 2005-2006, ishte rikthyer në spital për kontrolle mjekësore disa ditë më parë.

Gjatë ditëve të kaluara, komunikimi për shëndetin e Abe kishte qenë mjaft misterioz. 

Kreu i zëdhënësit të qeverisë, Yoshihide Suga, kishte siguruar që ai e kishte takuar Abe dy herë në ditë dhe nuk kishte vërejtur asgjë që tregonte se ai ishte në gjendje të dobët shëndetësore. 

Shinzo Abe mori detyrën e kryeministrit në vitin 2012.

  • Sondazhi i ditës:

    Turizmi/A jeni të kënaqur me shërbimet dhe çmimet që gjeni në zonat turistike?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

I hyri në shtëpi i dehur dhe tentoi të përdhunonte gruan 80-vjeçare, arrestohet 61-vjeçari shqiptar në Greqi