Kryetarja e PE-së, Roberta Metsola: BE të përshpejtojë anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor! Sa më shpejt negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Kryetarja e PE-së, Roberta Metsola: BE të përshpejtojë anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor! Sa më shpejt negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Roberta Metsola

Kryetarja e Parlamentit Europian Roberta Metsola i kërkon Bashkimi Evropian të nxjerrë mësime nga lufta në Ukrainë, ta shohë pranimin si mjet për të luftuar "aktorët e huaj keqdashës"

“BE-ja duhet të ndalojë shpikjen e kritereve të reja të pranimit dhe në vend të kësaj të përshpejtojë integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE, tha të martën kreu i Parlamentit Evropian.

BE duhet të mendojë për mënyrat për të përshpejtuar procesin e zgjerimit në Ballkanin Perëndimor" sepse stabiliteti në "fqinjën e menjëhershme është jetik" për vetë stabilitetin e BE-së, tha Roberta Metsola, duke iu drejtuar një konference mbi integrimin në BE në kryeqytetin bullgar Sofje përmes videove. lidhje.

Metsola nënvizoi nevojën që blloku të nxjerrë mësime nga lufta e Rusisë në Ukrainë, në të cilën "burrat, gratë dhe fëmijët po paguajnë çmimin përfundimtar në mbrojtjen e atdheut në mbrojtjen e demokracisë në Evropë" dhe ta shohë procesin e anëtarësimit si një "mjet të fuqishëm për të kundërshtojnë përpjekjet e aktorëve të huaj keqdashës”.

BE-ja duhet të tregojë qartësi për vendet e Ballkanit Perëndimor sepse ato "kanë trokitur në dyert tona për një kohë të gjatë," tha Metsola në konferencën e titulluar "BE takohet me Forumin e Ballkanit: Mësimi i Ukrainës - Zgjerimi i BE-së si antidot i luftës".

“Duke pranuar se vendet që kërkojnë të bashkohen me bllokun duhet të bëjnë përpjekje dhe të miratojnë reforma për t'u bashkuar me bllokun, ajo paralajmëroi se BE "nuk mund të vazhdojë të zgjasë dhe të shtojë kritere ndërsa ecim përpara. Bashkimi Evropian gjithashtu duhet të mbajë fjalën e tij që duhet të përmbushim premtimet tona," vuri në dukje Metsola.

Si shembull, ajo tha se besueshmëria e BE-së u minua nga fakti se vendet anëtare të bllokut ende nuk kanë filluar negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut pavarësisht se kanë përmbushur kërkesat e BE-së.

“ Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë bërë punën e tyre për hapjen e negociatave të anëtarësimit dhe pavarësisht thirrjeve të Parlamentit Europian, datat për mbajtjen e konferencave ndërqeveritare me të dyja vendet nuk janë fiksuar ende “ ka theksuar presidentja e Parlamentit Evropian, duke përçuar mesazhin, se duhet tashmë të hapen zyrtarisht negociatat me të dyja vendet.

Ajo kërkoi gjithashtu më shumë hapa për dhënien e statusit të kandidatit për Bosnje dhe Hercegovinën pasi "integrimi në BE do t'u sillte atyre një frymëmarrje shumë të nevojshme dhe të pritur për të kapërcyer efektivisht të kaluarën."


Lajmi kryesor:

Negociatat/ Bullgaria nuk tërhiqet nga qëndrimi për Maqedoninë e Veriut, lajm i keq për Shqipërinë! Varhelyi: Zhgënjim i madh, 2 vite që çështja mbahet peng


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Lufta në Ukrainë, rritet frika për sulm bërthamor nga Rusia! SHBA: Kemi kontaktuar me Kremlinin! Ta dinë që pasojat do të jenë të tmerrshme

Lufta në Ukrainë, rritet frika për sulm bërthamor nga Rusia! SHBA: Kemi kontaktuar me Kremlinin! Ta dinë që pasojat do të jenë të tmerrshme