‘Kukësi i vjetër’, ekspozita me foto të rralla të qytetit që u përmbyt gjatë regjimit komunist

Përmbytja e Kukësit të Vjetër nga regjimi komunist, risillet 6 dekada më pas në një ekspozitë me fotografi të rralla.

Me nostalgjinë për Kukësin e Vjetër, arkitekti dhe resaturatori i monumenteve Andrit Shehu ka hapur një ekspozitë me 70 fotografi  të qytetit e përmbyti liqeni i Fierzës 6 dekada më parë.

“Unë kam krijuar në ambientet e Urbanistikës një mini ekspozitë për të gjithë ata që nuk u njohin historinë, traditat dhe vlerat që ka patur qyteti i vjetër i Kukësit. Fillon që nga moketi i qytetit të vjetër të Kukësit. Moketi tregon që ka patur një plan rregullues që në kohën e Italisë e që tregon që ka qenë një qytet i mirëfilltë urban. Në Kukësin e Vjetër ka patur banesa të arkitekturës Italiane krahas banesave tradicionale të banorëve vendas”.- thotë Shehu.

Më 31 mars 1962 shteti komunist vendosi përmbytjen e Kukësit të Vjetër dhe ndërtimi i Kukësit të Ri.

“Pas vendimit të shtetit të atëhershëm për ndërtimin e HECI-it të Fierzës i gjithë ky qyteti u sakrifikua për të ndërtimin e këtij Hidrocentrali dhe filloi planifikimi I qytetit të ri”.- vijoi ai.

Ekspozita synon të tregojë jetën social –kulturore, jo vetëm arkitekturën e godinave të vjetra por edhe mirë organizimin e Kukësit të Vjetër ose “Stambolli i Vogël” siç e cilësonin studiuesit.

G.MO/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ De la Fuente rotacion total, formacioni i Spanjës kundër Shqipërisë

Euro 2024/ De la Fuente rotacion total, formacioni i Spanjës kundër Shqipërisë