Kuvendi hapi listat, Meta sulmon: Ndërkombëtarët hipokritë, ndaj këtij grusht shteti do të përgjigjemi shqiptarisht! Rama: S'ke shanse

Presidenti Ilir Meta ka kërcënuar Edi Ramën pas ndryshimeve Kushtetuese dhe ka sulmuar hapur ndërkombëtarët duke i akuzuar si pjesëmarrës në një grusht shteti.

"Akti i sotëm i ndryshimit të njëanshëm dhe me urgjencë të pajustifikueshme të Kushtetutës nga Kuvendi me legjitimitet të cunguar, është antikushtetues dhe i papranueshëm! Ndryshimi i dhunshëm i Kushtetutës asgjesoi marrëveshjet konsensuale të 14 Janarit dhe të 5 Qershorit që mundësuan një proces dhe produkt gjithëpërfshirës, duke hedhur përsëri në erë mirëbesimin ndërmjet palëve, paqen sociale në vend dhe procesin e integrimit europian të Shqipërisë.

Retorikat oportuniste dhe hipokrite të disa ndërkombëtarëve shkojnë kundër aspiratës dhe projektit strategjik të shqiptarëve për të ndërtuar një të ardhme europiane.

Asnjë bandë pengmarrëse s’do të mund t’i shpëtojë përgjigjes së merituar që do të marrë nga forca e qytetarëve të bashkuar kundër këtij grushti shteti.

Presidenti i Republikës si gjithmonë do të jetë në krye të detyrës në mbrojtje të Kushtetutës, të drejtave të patjetërsueshme dhe vullnetit të qytetarëve për të marrë në dorë fatet e tyre.

Edi Rama e ftoi sot popullin shqiptar në një përballje historike. Ai u mburr sot se është djali i komunistit që vari në mes të Kukësit poetët për fjalën e lirë.

Ne shqiptarët do t’i përgjigjemi shqiptarisht deri në fund" shkruan ai.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 15:01
Meta e kërcënoi, Rama: S'ke shans të ndalosh ndryshimet Kushtetuese dhe t'i vësh zjarrin vendit, boll u bëre si Haxhi Qamili

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur Presidentit Ilir Meta që e kërcënoi dhe sulmoi ndërkombëtarët. Kreu i qeverisë i thotë kreut të shtetit se nuk do të pengojë dot ndryshimet kushtetuese, ashtu sikur nuk arriti që ta bënte me zgjedhjet e 30 qershorit të vitit të kaluar.

"Ilir, ti je nje shkelës recidiv i Kushtetutës sipas Venecias, por po sipas Venezias e ke shkelur, po jo aq rëndë Kushtetutën sa për t'u shkarkuar!Dhe ne që shkeljet e tua i mbajtëm në kurriz,respektuam Venecian e s'të shkarkuam,sepse jemi të përgjegjshëm në përfaqësimin e vendit!

Por siç nuk i ndalove dot zgjedhjet vendore dhe siç nuk e fute dot në zjarr Shqipërinë dje, nuk ke asnjë shans ta ndalosh Kushtetutën e Shqipërisë të jetë detyruese edhe për ty, ashtu sikundër s'ke asnjë shans të ndezësh zjarrin e ëndërruar të konfliktit të popullit me shtetin!

Prandaj boll u bëre dhe na bëre të gjithëve qesharakë si shtet, duke e përdorur zyrën e Presidentit si llogore lufte politike, duke sharë ambasadorët siç bënte Haxhi Qamili e duke i folur vetes në vetë të tretë si Luigji XIV! Boll se s'të ka askush asnjë borxh, jo më Shqipëria" shkruan Rama.

d.ba./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Gjyqtarë e prokurorë në 'sitë', a jeni dakort me rezultatet e deritanishme të procesit të vettingut?

Komento

Komente

 • Jari: 31/07/2020 14:15

  Like floriri, nuk ke me shanc te mbledhesh as 12 veta qe i ke eskorte e jo me Shqiperine, ti ka futur Mona koqet ne bigë o Foriii,.

  Përgjigju
 • robi: 31/07/2020 07:45

  Sa te kete ky vellezerit hajdute Budina qe mbrojne bordellon 80 vjecare e ka te kapme. Po kush te vjen prapa ty pervec lristave erotioko naziskine te haremit te Jales dhe horrat e importuar nga kosova nga kryehorri Bojken Abazi qe pasi beri lemsh kosoven tani do te zgjidhe problemet e shqiperise bashke me Albin ... qe iku per lesh dhije.

  Përgjigju
 • Katarakti: 30/07/2020 20:38

  E vetmje gje antikushtetuese ishte krijimi i atij gjasme Keshilli Politik. Me fuqi parlamentare! Gafe e pafalshme e Rames. Nga ana tjeter Kuvendi ka gjithe te drejten te aprovoje apo ndryshoje ligjet sic pershkruhet ne kushtetute. I vetmi jashte ligjit dhe jashte kontrollit eshte i ashtuquajturi president.

  Përgjigju
 • taljoni: 30/07/2020 18:58

  ta shof nje dite rruges kete shkerdhaten do mallkoje diten qe ka lindur......esht me i poshtri i te poshterve dhe me i pa bese se hakmarresi e armiku me i betuar. shpresoj qe ta gjeje nje dite sic e meriton dhe mos te kete me rreze e dege te kesaj familje kriminelesh hajduterish e trathtaresh qe i kane durt me gjk Shqiptari e xhepat plot me djersen tone bashk me ate shpellarin

  Përgjigju
 • Kasem gahinji: 30/07/2020 18:33

  Sapo lexova ne nje organ tjeter se tedi blushi ,ne nje deklarim,ka fyer shume rende ,madje e quan kryeministrin e shqiperise agjent te...serbise.sinqerisht nuk mund ta kuptoj qe nje keshilltar i kujtdo qofte ,aq me teper i presidentit te leshoje fyerje dhe akuza te tilla per nje personalitet si kryeministri.ne komentet qe behen lexojme shpesh fyerje e cilesime negative te bera nga njerez anonime,pa ndonje rol politik,shpesh edhe te revoltuar.por te leshoje fyerje te tilla keshilltari i presidentit,qe flet ne emer te presidentit ,kjo eshte e pafaleshme juridikisht.prokuroria duhet ta marre ne pergjegjesi penale menjehere.po te kishim president me mend ne koke menjehere e kish shkarkuar.per mendimin tim eshte skandal i rende.nyk e bera komentin ne atw organ sepse nuk ka mundesi komentimi.ndaj zgjodha gazeten shqiptarja.com ,qe edhe ta verifikoje edhe te shprehet ne fund te fundit

  Përgjigju
  • Pjeter: 30/07/2020 23:21

   Kush ngrihet kunder rendit kushtetues duhe neutralizuar.Ndryshimet kushtetuese i ben kuvendi.Cdo forme tjeter eshte grusht shteti.Arushi Tedi,e maçoku Like mund te çirren sa te duan,po filluan nga aksionet eversive,do te arrestohen.Likja e di qe nje dite do jape llogari,por tani kerkon te hyje pas hekurave si i arrestuar politik,ky eshte qellimi i tij.

 • Vlora nuk haron: 30/07/2020 18:21

  Eeeee ....ti je dhe kurvë "burrë", po dhe burri i kryekurvës.

  Përgjigju
 • Yyyy like: 30/07/2020 18:01

  Me keta fshatar te paftyre ne krye as per 500 vjet te tjera s'behemi shtet ne .

  Përgjigju
 • vjollca: 30/07/2020 16:45

  BRAVO RAMA,,,HAXHI QAMILI SI PRESIDENT TE RRIJE URTE ,,APO KA QEJF TE VARET ATY NE BULEVARD...

  Përgjigju
 • Qytetar: 30/07/2020 16:26

  hajde president hajde, turp nuk ka me turp. Nuk la njeri pa ofendu dhe pa kercenu. A ka ligje ky shtet me e shkarkuar sa me pare ???

  Përgjigju
 • Luani: 30/07/2020 16:10

  O na hengsh m*tin o zagar i skraparit...ti duhesh varur ne mes te bulevardit mor hajdut,mor kriminel..

  Përgjigju
 • Ilo: 30/07/2020 15:48

  Gjynah qe opozita shqiptare(PD) se LSI eshte sh.p.k e familjes se Ilir Metes eshte marre peng nga plehrat Sali Berisha dhe Ilir Metà. Duhet revolution dhe gikotine per keta te dy atehere Shqiperia mund te shohe dite te bardhe.

  Përgjigju
 • Shqiptar: 30/07/2020 15:46

  Hajdute te gjithe Shqiperise Bashkohuni rreth Ilir Floririt.

  Përgjigju
 • Bepi: 30/07/2020 15:26

  Hahaha hahaha

  Përgjigju
 • dibran: 30/07/2020 15:23

  Heu, BRE !!!!! Ia tregove vebdin se ku te rrije???? Jo ! Ai, ka popullin me vehte!!!! Ai eshte "MESIJA" yne !!!! Ai eshte "PEJKAMBERI" yne !!! Prandaj, "LARG" duart nga i madhi Lilililiililke!!! Beju gati ti "nenshtrohesh" furise "LIKE-FLORIRI !!!!!!

  Përgjigju
 • Zani: 30/07/2020 15:18

  Mos, u merzit Like hajni.Po tani si do bejeme?Shko me ilir laj plenc ne Osum

  Përgjigju
 • LORA: 30/07/2020 15:10

  Bukur,,,,'"qetesia dhe dashuria" presidenciale u ndjekerka nden grushta. Aferim Sovranit.

  Përgjigju
 • meri: 30/07/2020 14:56

  Nuk ka me shqipetar si ata te viteve 90 qe,te vijne pas teje.Ke 30 vjet qe i rope lekuren Shqiperise dhe shqipetaret,bjeri kemes....se anje s'ka per te sakrifikuar,per nji krim haleje si ty.

  Përgjigju
 • hasan: 30/07/2020 14:54

  ok

  Përgjigju
  • Nikla: 30/07/2020 16:25

   Dridhe like me lesh fabrike,e hongre me duket o like...ti me dredh di se te meso mona zanotcija kshu qe dridhe o majorr se te hyni vegla!presion mos bo kot se ju ka dal boja...se rrun kush per ju nuk ka budallenj mo o like...pranaj dridhe o like dridhe!!!!(r.q.)×

Lajmi i fundit

John

Kapen 5 kg kanabis në Fier, 3 në pranga, një në kërkim