Leksione nga 'udhëheqësit paralelë' të Pandemisë

Shqipëria ende nuk ka thyer ndonjë rekord të frikshëm sa i përket bilancit të pandemisë, por ka thyer një rekord botëror sa i takon qëndrimit të politikës ndaj pandemisë. Sot Presidenti i vendit, formalizoi një Komitet paralel antiqeveritar, që merret me COVID, në të cilën bëjnë pjesë Ilir Meta dhe dy vartës të tij në LSI dhe Tritani që hynë në çdo komitet.

Rekordi vlen vetëm si një arritje tragjikomike e politikes opozitare në Shqipëri.

E mira e parë është se Komiteti “Meta-Vasili-Panariti”, është bindur se të drejtosh  një komitet në kohë pandemie, është gjë privilegj, pasi te krijon idenë se komandon oraret e lëvizjeve, merr vendime për bizneset që lejohen apo jo dhe mbi të gjitha të krijohet ideja se qytetarët të binden dhe të respektojnë. Kjo tregon se puna Komitetit AntiCOVID të qeverisë ka qenë serioze përndryshe nuk do guxonin ta imitonin.

Paranoja e Ilir Metës se qeveri apo fiton pikë se ka komitet dhe po mban ende gjendjen nën kontroll e ka nxitur të bëj dhe ia një komitet me qëllim që në fund të ndaj me të suksesin. E shikoni Lulin që për çdo masë të qeverisë thotë ua kisha thënë më parë këtë. Është dhe ai një farë vizionari me pesë pika, por që po të mbledhësh gjithë gjërat që thotë “i kamë thënë unë”, i dalin 10.

Një tjetër anë e mirë e këtij Komiteti, është të afërmit e anëtarëve të Komitetit, nuk shkojnë në spitale publike po u sëmurën me COVID, pasi ata u besojnë njerëzve të shtëpisë dhe besojnë vërtet se do vdesin po shkuan aty. Vet Petrit Vasali si anëtar komiteti u shtrua tek spital privat kur u prek nga COVID, por ai dyshonte se do ta vdisnin mjekët se i kishte sharë.

Por mbi të gjitha komiteti paralel i LSI bëri dhe një gjë të madhe, një përmbysje ideologjike në LSI. Detyroi zonjën e parë të pranoj që COVID ekziston bilës pranoi se e ka kapur dhe atë. Zonja e parë e vendit iku ilegalisht deri në Itali e sëmurë me COVID për tu shëruar aty. Nuk dihet nëse ka infektuar njeri në avion apo në radhën e pasaportave por më në fund ajo pranoi se është kuruar në Itali për COVID. Ky është një ndryshim rrënjësor i LSI, parti e cila kishte si kauzë të saj mos ekzistencën e COVID. Pas Kongresit të fundit ky është një ndryshim gati ideologjik, pasi COVID ka prekur dy nga tre udhëheqësit kryesor të LSI, Tit Vasilin dhe Monikën. E vetmja gjë që duhet bërë tani është dhe në padi penale për Zonjën e Parë dhe të hetohet gjurmimi i saj dhe kontaktet në ditët që ka qenë me COVID.

Ndaj Komiteti antiqeveritar i Ilir Metës për COVID, nuk duhet marrë inat, as nga populli as nga qeveria.  Por nga ana tjetër nuk po them, që qeveria të bjerë në dashuri me të, duke marrë pjesë dhe në debatet idiote që ai zhvillon, sic bëri sot zëvendësministri i Shëndetësisë. Ai është një institucion që vlen për të kuptuar se si nuk duhet të funksionoj një komitet shëndetësor, pastaj një president dhe një shtet serioz. Kaq mund ta kuptosh edhe duke parë Facebookun e Ilir Metës. Është si ajo data paralele e zgjedhjeve më 13 tetor. Është i njëjti njeri, dhe ka ende të njëjtën diagnozë sëmundje, që nuk ka lidhje me COVID.

I.K.//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Si ka ndryshuar cilësia e arsimit gjatë pandemisë?

Komento

Komente

 • Medemek: 26/11/2020 16:30

  Ilir Metes duhet me i be mu*in?

  Përgjigju
 • Sygjerimi: 26/11/2020 13:25

  Nje sygjerim qytetar per Ilir Meten dhe Monika Kryemadhin: Beni nje sondazh te thjeshte ne popull sa ju mbeshtesin e pranojne fytyra te tilla te neveritshme e te dale boje krejt,mashtrues,harbuter si puna juaj???????????

  Përgjigju
 • Erli: 26/11/2020 13:18

  Si nuk ndjehet sadopak i turperuar ky pacavure President,duke e ditur mire se c'ka bere keto 30 vjet bashke me fallxhoren injorante,keta hajduter e njerez te ligj,ky harbut duhet te largohet nje ore e me pare e te na lere rehat.

  Përgjigju
 • Mona: 26/11/2020 11:52

  I Like te kam dhjere mu ne "leksionet" e tua o bastard president,boll se na cave menderen o hajdut.

  Përgjigju
 • Xhikja: 26/11/2020 11:49

  Ilir Meta eshte turpi i ketij vendi,ky bastard qe ka vjedhur e xhvatur sa ka dashur ne keto 30 vjet na ben leksione,tejet e neveritshme.

  Përgjigju
 • Likja: 26/11/2020 11:46

  O Zot i madh c'fare letyre ka zaptuar Presidencen duke e kthyer ne Zyrat e LSI,cfare katandisje per kete vend,ne se ka nje gje per te cilen Edi Rama duhet te kerkoje falje publike eshte emerimi i Ilir Metes,njeriut me te lig, me intrigant,me hajdut e me percares bashke me Sali Kriminelin,karakteri ordiner i ketyre monstrave prej 30 vjetesh e ka bere te paduruar jeten ne kete vend.

  Përgjigju
  • JamKushJam: 27/11/2020 15:57

   Rama do falenderuar qe futi xhuxhin ne Presidence se futi ne ngerc Shqiperine ne ate kohe nese te kujtojet!!! Dhe arriti ta izoloj aty si megalomaniak ne sy te te gjitheve! Quhen strategji politike po ne pamje te pare per duket si pa drejtesi. E keqja hiqet me te mire dhe llogjike, se ndrysh perfundon si ata( per inat te sime vjerre do fle me mullixhine)!!!

 • Vilma: 26/11/2020 11:40

  Ilir Meta ka shkare nga trute e kokes,nuk eshte se eshte bere tani,per mua i tille ka qene,njeriu edhe ne se ndryshon,ndyshon per mire,piqet maturohet,po ky deficent ne intelekt,pa asnje vlere pozitive,pervec ligesise harbuterise dhe hajduterise qe ka treguar keto 30 vjet per cfare u gradua President!!!!!!!!!!

  Përgjigju
 • Eni: 26/11/2020 11:32

  Ky monster,ky intrigant president eshte bere tejet i neveritshem,kujton se do mare me shume vota me kete sjellje harbute,Ilir Meta ky ordiner i cmendur e ka vendin pas hekurave,boll me se na cau menderen megjithe ate funderrine pacavure grua qe ka.

  Përgjigju
 • Mala: 26/11/2020 08:16

  Ku eshte unifikim kombetar e politik i Presidentit?!Presidenti ka humbur edh e elemenin kryesor,ne vend te unitetit behet percarsi me i shumtura, te qenunit President i vendit .Derri kur keshtu?!!

  Përgjigju
 • Tirona: 25/11/2020 20:13

  Sokol Balla me te drejte tha "Fjalen e Fundit" per Kryeministrit pse ky i fundit nuk reagon ndaj kryetaritte bashkise se Ersekes i cili sebashku me Presidentin dhe zonjen e pare shkelen ligjin duke mare pjese dhe duke u perdredhur ne nje ditelindje te nje palogaztori, po per Zonjen e pare kur do ta thote "Fjalen e Fundit" duke iu drejtuar Drejtesise te veproje ndaj kesaj zonje e cila me vetedije duke qene e infektuar ka mare ne qafe shume te tjere te cilet mund te jene te infektuar duke pasur kontakt me te dhe tani mund te ndodhen nen ethet vdekjes qe shkakton ky virus, Sokol thuaje"Fjalen e Fundit' per kete zonje moster sa me shpejte ne emisionin tend te rradhes, nese nuk e thua do te behesh i dyshimte ne syte e opinionit, se mos keni gelltitur ndonje corbe te hidhur nga guzhina Presidenciale apo e Leshelise, ashtu sic kane gelltitur disa kolege tuaj .

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

'S'më ftuan'/ Zana Çela i përgjigjet Inva Mulës: Akuza më e rëndë për t'u përtypur! E thirrëm disa herë, na injoroi! Dokumentari nuk tregon historinë e TKOB!