U ankua për Berishën, zbulohet përgjigjja e DASH për kongresmenin amerikan: U bazuam në informacione të besueshme dhe të klasifikuara

Ish-kryeministri Sali Berisha

TIRANË- Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) i ka kthyer përgjigje kongresmenit amerikan, nga radhët e Republikanëve, Lee Zeldini cili kërkonte informacione të detajuara për procesin e ndjekur për shpalljen ‘Non Grata’ të Sali Berishës. Në letrën e cila mban datën 22 qershor, por që që është zbardhur së fundmi, thuhet se për futjen e Berishës në listën e zezë janë marrë informacione të besueshme dhe të klasifikuara. Kur thotë informacione të besueshme, në letër DASH thekson se bëhet fjalë për të gjitha informacionet burimore të klasifikuara ose të paklasifikuara, duke përfshirë raportimin e besueshëm të medias, raportimin e shoqërisë civile, informacionin e qeverisë së huaj dhe çdo burim tjetër informacioni që konsiderohet i besueshëm nga Departamenti. Në letër theksohet se janë ndjekur të gjitha procedurat ligjore për shpalljen e një personi ‘Non Grata’ e që për Sali Berishën, është faktuar se ai ka qenë i përfshirë në korrupsion të konsiderueshëm në kohën kur ai ishte zyrtar publik.

Ndalur te arsyetimi se përse ish-kryeministri është futur në listën e zezë, në letër shkruhet pikërisht ajo që ka deklaruar edhe sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken që “Berisha është përfshirë në korrupsion të konsiderueshëm ndodhi gjatë mandatit të tij si Kryeministër i Shqipërisë dhe përfshinte shpërdorim të fondeve publike dhe ndërhyrje në procese publike, duke përfshirë përdorimin e pushtetit të tij për përfitimin e tij dhe për pasurimin e tij”.

"Lidhur me emërimin publik të z. Berisha, Departamenti mund të konfirmojë se ka ndjekur procedurat e vendosura për të përcaktuar se ai ka qenë i përfshirë në korrupsion të konsiderueshëm në kohën kur ai ishte zyrtar publik. Kjo përfshin një rishikim të plotë dhe të detajuar nga të gjithë aktorët e politikave të Departamentit, duke përfshirë byronë përkatëse rajonale, si dhe një rishikim ligjor nga Zyra e Këshilltarit Ligjor të Departamentit. Së fundi, lidhur me arsyen e emërimit, përfshirja e zotit Berisha në korrupsion të konsiderueshëm ndodhi gjatë mandatit të tij si Kryeministër i Shqipërisë dhe përfshinte shpërdorim të fondeve publike dhe ndërhyrje në procese publike, duke përfshirë përdorimin e pushtetit të tij për përfitimin e tij dhe për pasurimin e tij. Aleatët politikë dhe anëtarët e familjes së tij në kurriz të besimit të publikut shqiptar në institucionet e tyre qeveritare dhe zyrtarët publikë", shkruhet ndër të tjera në letër.

Kjo letër vjen si përgjigje nga kërkesës së bërë nga Kongresmeni amerikan nga radhët e Republikanëve, Lee Zeldin, ku kërkon prej tyre informacion të detajuar për procesin e ndjekur për shpalljen ‘Non Grata’ të Sali Berishës. Ai vinte në dyshim vendimin e marrë nga sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, me argumentin se Berisha ka pasur marrëdhënie të forta me liderët e SHBA-së, për pasoja shpallja e tij ‘Non Grata’ ka shumë pikëpyetje.

Berisha 'Non Grata'
Ishte Blinken ai që bëri me dije vendimin, se Berisha dhe familja e tij janë futur në listën e zezë nga SHBA. Siç shkruhej në vendimin e DASH të shpërndarë nga Blinken, aktet e korruptuara të ish-Presidentit të Sali Berisha kanë minuar demokracinë në Shqipëri. Në njoftimin thuhej se ky vendim ndaj Berishës vjen pasi në funksionin e tij si kryeministër i Shqipërisë, është përfshirë në akte korruptive si keqpërdorimi fondeve publike dhe ndërhyrje me proceset publike duke përdorur fuqinë për përfitime personale dhe pasurimin e aleatëve politik përfshi familjen në kurriz të konfidencës publike të qeverisë  shqiptare dhe institucioneve. SHBA akuzon Sali Berisha ka përdorur retorikën e tij për të mbrojtur veten, anëtarët e familjes dhe aleatët politik nga hetimet e pavarura antikorrupsion dhe masave llogaridhënëse. 

Letra e plotë
"I nderuar zoti Zeldin:
Faleminderit për pyetjet tuaja gjatë seancës dhe letrën tuaj të 7 qershorit në lidhje me emërimin publik nga Sekretari të ish-Presidentit të Shqipërisë, ish-Kryeministrit të Shqipërisë dhe deputetit aktual dhe ish-deputetit të Shqipërisë Sali Berisha sipas nenit 7031(c) të Departamentit. i Aktit të Përvetësimeve të Shtetit, Operacioneve të Jashtme dhe Programeve të Përafërta, 2021 (Seksioni 7031(c)) për përfshirjen e tij në korrupsion të rëndësishëm gjatë kohës që ishte zyrtar publik. Presidenti Biden dhe sekretari Blinken e kanë bërë prioritet luftimin e korrupsionit në nivel global duke përdorur të gjitha autoritetet ligjore në dispozicion të tyre. Seksioni 7031(c) është një mjet unik i fuqishëm që është përdorur shpesh që nga fillimi i tij në 2008, sepse emërtimet në përputhje me të mund të shpallen publikisht. Si një autoritet ligjor i detyrueshëm, seksioni 7031(c) kërkon nga Sekretari, ose i emëruari i tij ose i saj, të caktojë publikisht ose privatisht zyrtarë të qeverive të huaja, si dhe anëtarët e ngushtë të familjes së tyre, kur ka informacion të besueshëm se zyrtari ka qenë i përfshirë. Në mënyrë të drejtpërdrejtë ose të tërthortë, në korrupsion të konsiderueshëm, për sa kohë që aktet kualifikuese kanë ndodhur në kohën kur individi ka qenë zyrtar publik. Informacioni i besueshëm mund të përfshijë të gjitha informacionet burimore të klasifikuara ose të paklasifikuara, duke përfshirë raportimin e besueshëm të medias, raportimin e shoqërisë civile, raportimin e Departamentit dhe ndërinstitucional, informacionin e qeverisë së huaj dhe çdo burim tjetër informacioni që konsiderohet i besueshëm nga Departamenti. Lidhur me emërimin publik të z. Berisha, Departamenti mund të konfirmojë se ka ndjekur procedurat e vendosura për të përcaktuar se ai ka qenë i përfshirë në korrupsion të konsiderueshëm në kohën kur ai ishte zyrtar publik. Kjo përfshin një rishikim të plotë dhe të detajuar nga të gjithë aktorët e politikave të Departamentit, duke përfshirë byronë përkatëse rajonale, si dhe një rishikim ligjor nga Zyra e Këshilltarit Ligjor të Departamentit. Së fundi, lidhur me arsyen e emërimit, përfshirja e zotit Berisha në korrupsion të konsiderueshëm ndodhi gjatë mandatit të tij si Kryeministër i Shqipërisë dhe përfshinte shpërdorim të fondeve publike dhe ndërhyrje në procese publike, duke përfshirë përdorimin e pushtetit të tij për përfitimin e tij dhe për pasurimin e tij. Aleatët politikë dhe anëtarët e familjes së tij në kurriz të besimit të publikut shqiptar në institucionet e tyre qeveritare dhe zyrtarët publikë. Për më tepër, siç vuri në dukje Sekretari, vetë retorika e zotit Berisha tregon se ai është i gatshëm të mbrojë veten, anëtarët e familjes dhe aleatët e tij politikë në kurriz të hetimeve të pavarura, përpjekjeve kundër korrupsionit dhe masave të llogaridhënies. Siç mundeni e di, disa nga aktivitetet specifike korruptive të zotit Berisha janë raportuar gjerësisht në mediat shqiptare dhe ndërkombëtare dhe raportime të besueshme hetimore. Faleminderit përsëri për interesimin tuaj në këtë përcaktim dhe zbatimin nga Departamenti të Seksionit 7031(c). Departamenti pret që të vazhdojë të punojë me ju për të forcuar koordinimin dhe komunikimin ndërmjet Departamenti dhe Kongresi, duke përfshirë interesin tonë të përbashkët në luftimin e korrupsionit dhe identifikimin e aktorëve të korruptuar globalisht",

 

Përgjigjja e DASH

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Tirana: 26/11/2021 10:53

  Pse nuk botoni letren e fundit, ate te dates 24 Nentor 2021, te Kongresmenit Zeldin QE kerkon me force FAktet nga Blinkeni??

  Përgjigju
 • Dori: 26/11/2021 01:07

  Lexoni paragrafi e dyte, mbi burimet mbi të cilat mbështetet ambasada Burimet janë ndër të tjera artikuj të shtypit dhe raporte të OJQ ve të Sorosit. Fakte të pakundershtueshme. Hahahahahaha

  Përgjigju
 • Cimi: 26/11/2021 00:42

  Amerikanet thone qe kane fakte qe Berisha ka vjedh,ka shperdoru fondet e shtetit dhe ka shfrytezu postin per perfitime vetjake,per familjen dhe per aleatet e tij…me nji fjale ja 10 vjet burg Del pyetja:qeveria dhe gjyqesori shqiptar pse nuk ndihen????

  Përgjigju
  • Pallmall: 26/11/2021 08:33

   Pyetje me vend... ama po ajo tjetra qe 9 vitet e fundit ne klasifikimin e luftes kunder korrupsionit vetem kemi renie... pyetja eshte si mundet qe ata tjashtmit merren me ate qe supozohet se ka ndodh dhe smerren fare me kte qe po ndodh apo me parandalimin e ndodhjes...????

 • Sondazhi i ditës:

  A zgjidhet kriza në PD me një garë të re për kryetar?×

Lajmi i fundit

John

Berisha njofton se një prej neve të statutit të PD do ia vë emrin 'Basha, ja për cilin bëhet fjalë