Lezhë, policia nis hetimet për ndotjen e bregdetit në Kune-Vain, shkak është hapja e një kanali që lidh detin me lagunën

Policia e Lezhës ka nisur hetimet për identifikimin e shkaktareve të ndotjes së bregdetit në zonen e Kune-Vainit. Sipas informacioneve shkak i ndotjes është bërë hapja e një kanali gjatë muajve të fundit që lidh lagunën me detin, ndërsa bëhet e ditur se përsonat përgjegjes do të përballen me ligjin.

Specialisti i Sektorit të Kopetencave Vendore në Prefekturen e Lezhës, Gjon Gjoni thotë se për çështjen në fjalë është ngritur një grup pune për pastrimin e zonës së ndotur ndërsa është bllokuar menjëherë kanali.

Ndotja e krijuar prej më shumë se dy javesh solli largim të pushesëve nga kjo zonë turistike, duke dhënë një ndikim mjaft negativ për turizimin në pikun e sezonit.

/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nisja e vitit të ri shkollor të hënën, a jeni dakord me mësimin me turne dhe orët e shkurtuara për nxënësit?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Do të ngresh një bujtinë, fermë apo biznes në fshat? Veliaj prezanton nismën për gratë dhe vajzat e Tiranës