Libri ‘Të lirë’ i Lea Ypit fiton çmimin e rëndësishëm në botë

Libri ‘Të lirë’ i Lea Ypit fiton çmimin e rëndësishëm në botë

Lea Ypi

Shkrimtarja shqiptare Lea Ypi ka fituar çmimin “Ondaatje”, një çmim i cili jepet për librat që “sjellin më së miri shpirtin e një vendi dhe është ndër më të rëndësishmit në Mbretërinë e Bashkuar.

Juria e përbërë nga poeti Sandeep Parmar, autori Patrice Lawrence dhe shkrimtari Philippe Sands e kanë lartësuar librin e Ypit “Të lirë”, duke thënë se ka sjellë në mënyrë mjeshtërore duke vënë përballë rrëfimet madhështore dhe personale. Juristët vlerësuan gjithashtu mënyrën se si "puna e saj me humor të errët dhe thellësisht serioze" i bëri ata "të reflektojnë me forcë mbi nevojën për vërtetësi rreth historive që na tregohen dhe se si ne e negociojmë jetën tonë brenda tyre".

Ypi, mposhti 6 shkrimtarët e tjerë, teksa përveç rëndësisë që çmimi ka, shkrimtarja u vlerësua edhe me 10,000 £.

Një urim ka ardhur edhe nga ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim.

“Urime për Lea Ypi  për fitimin e çmimit Ondaatje! Ky çmim, i dhënë nga Shoqëria Mbretërore e Letërsisë në Mbretërinë e Bashkuar, është një nga më të rëndësishmit në botë. Urime”, shkruan Kim.

 Më herët, Ypi është vlerësuar edhe me çmimin “Lumo Skëndo” me motivacionin “për vlerat e shquara në trajtesën origjinale, artistike e filozofike të konceptit të lirisë në kohën e diktaturës komuniste dhe të tranzicionit demokratik në Shqipëri, nëpërmjet kujtimeve të fëmijërisë dhe adoleshencës, dhënë me vërtetësi, sinqeritet, ndjeshmëri, humor, meditim politik e filozofik bashkëkohor”.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Riorganizimi i PD, a duhet të zhvillohet menjëherë gara për kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

Turi i falenderimit, Veliaj në Baldushk dhe Petrelë: Mirënjohje për këdo që mbështeti Partinë Socialiste për ta çuar Tiranën përpara

Turi i falenderimit, Veliaj në Baldushk dhe Petrelë: Mirënjohje për këdo që mbështeti Partinë Socialiste për ta çuar Tiranën përpara