Ndryshimet në ligjin për Policinë e Burgjeve, rregullat e reja për rekrutim! Nuk do të lejohet përdorimi i armës jashtë orarit

Ministria e Drejtësisë është dorëzuar para vakancave të krijuara në radhët e policisë së burgjeve duke u tërhequr nga kriteri i moshës 35 vjeç për tu bërë gardian. Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja njofton se kriteri, që është konsideruar si diskriminues, tashmë është hequr.  Ministria parashikon të rikthejë edhe të vetë larguarit.

“Sot kaluam disa ndryshime në ligjin për policinë e burgjeve. Ne u japim zgjidhje disa problematike, si vakancave. Kemi një numër shumë të madh vakancash. Heqim kufirin e moshës deri në 35-vjeç për tu bërë pjesë e policisë së burgjeve. Vendosja e kufizimeve moshore në ligj është edhe diskriminues. Gjithashtu hapim një dritare për pranim në policinë e burgjeve të të larguarve, apo edhe që vijnë nga struktura të tjera ushtarake apo policore që plotësojnë kushtet.

Nëse deri tani policët e burgjeve kanë marrë armën në shtëpi, tashmë jashtë orarit ajo nuk do të lejohet të merret më me vete.

“Kemi rregulluar edhe sistemin e gradave, të ulëta dhe të mesme. Do të vendosim një sistem karriere në Policinë e Burgjeve. Ndryshimi i fundit ka të bëjë me përdorimin dhe llojin e armëve. Punonjësve të Policisë së Burgjeve nuk do t’i lejohet përdorimi jashtë orarit të punës si dhe rregullat për përdorimin e armëve neuro neutralizuese”, tha ministri Manja.

Por, si e konsideron Manja vendimin e DEA-s amerikane që i drejtohet shqiptarëve të denoncojnë trafikun e drogës dhe pastrimin e parave direkt në numrat e saj?

“E konsideroj si shenjë besimi të fortë. Bashkëpunimi i deritanishëm i agjencive shqiptare me DEA-n është shenjë e fortë e bashkëpunimit me institucionet tona. Që në ditën e krijimit të SPAK, bashkëpunimi mes prokurorisë, dhe policisë së shtetit me partnerët amerikanë ka qenë korrekt. Tregon se besimi i këtyre strukturave te ne vjen në rritje”, deklaroi Manja.

Ministri i Drejtësisë foli edhe për pamundësinë e Shqipërisë për të ekstraduar shqiptarët nga Dubai. Sipas tij, qeveria shqiptarë do të vijojë përpjekjet për të arritur një marrëveshje ekstradimi me Emiratet e Bashkuara.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:19
DEA kërkon ‘informatorë’ në Shqipëri, Manja: Shenjë e fortë bashkëpunimi me institucionet tona

 

Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja ka komentuar mbi angazhimin e DEA-s që ka kërkuar informatorë shqiptarë për të luftuar krimin e organizuar. Ministri Manja tha se kjo është një shenjë e fortë bashkëpunimi mes institucioneve të dy vendeve.

“E konsideroj si shenjë besimi të fortë. Bashkëpunimi i deritanishëm i agjencive shqiptare me DEA-n është shenjë e fortë e bashkëpunimit me institucionet tona. Që në ditën e krijimit të SPAK, bashkëpunimi mes prokurorisë, dhe policisë së shtetit me partnerët amerikanë ka qenë korrekt. Tregon se besimi i këtyre strukturave te ne vjen në rritje”, deklaroi Manja.

“Ka një vullnet serioz të agjencive ligjzbatuese dhe qeverisë shqiptare për të goditur fort korrupsionin dhe krimin e organizuar. Lajmi i gëzuar do jetë ky, që ka një vullnet serioz, të qeverisë për të goditur fort korrupsionin dhe krimin e organizuar”, u shpreh ai.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 09/03/2023 00:46

  /TURI/,ato /kurvat e Amerikes/ kane per t'i rregulluar mire /vellezerit/,sepse nese kane shpene droge dhe ne U.S.,do t'i marrin /vellezerit/ te shohin vendin per te cilin jane rropatur aq shume xhunglave te Amerikes Latine.

  Përgjigju
 • Turi: 08/03/2023 15:05

  Dea kerkon spiune qe te shesin vellezerit e tyre ja q... atyre qe u shkojne nga mbas atyre kurvave te amerikes

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë