Ligji anti-LGBT në Hungari, Von der Leyen: Është një turp! Bie në kundërshtim me të drejtat themelore të njeriut, nuk do të bëjmë kompromis

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen u shpreh se projekligjin anti-LGBT në Hungari është një turp për Bashkimin Evropian.

 “Projektligji hungarez është një turp”, tha von der Leyen mëngjesin e sotëm në Bruksel në një konferencë për shtyp.

Ajo u shpreh se beson te një Bashkim Evropian që përqafon diversitetin dhe se do të përdori të gjitha kompetencat e Komisionit për të garantuar të drejtat e të gjithë qytetarëve evropian

“Unë besoj te Bashkimi Evropian... ku ju mund të jeni të lirë të doni atë që dëshironi, besoj të një BE që përqafon diversitetin. Kështu që unë do të përdor të gjitha kompetencat e Komisionit për të garantuar që të drejtat e të gjithë qytetarëve evropian të jenë të garantuara, kudo që ndodhen.”, tha ajo.

Sipas von der Leyen, ky projektligji diskriminon njerëzit në bazë të orientimit të tyre seksual dh se kjo bie në kundërshti me primet bazë të Bashkimit Evropian. Ajo shtoi se nuk do të bëjë kompromis për këto çështje.

“Ky projektligj diskriminon njerëzit në bazë të orientimit të tyre seksual dhe kundërshton të gjitha vlera themelore të Bashkimit Evropian. Ky është dinjitet njerëzor, është barazi dhe janë të drejtat themelore të njeriut. Nuk do të bëjmë kompromis për këto.”, u shpreh e revoltuar von der Leyen.

Projektligji anti-LGBT, është miratuar nga parlamenti hungarez javën e kaluar  dhe ndalon portretizimin e homoseksualiteti dhe tranzicionit gjinor për të miturit.


Lajmi kryesor:

Bashkimi Europian: Qëndrim më i ashpër ndaj Hungarisë kërkohet ligj për LGBTQ


J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të bëhet me detyrim vaksinimi kundër COVID-19?×

Lajmi i fundit

John

VIDEO/ 'O Dritan, hajde këtu more', Rama thërret Abazoviç dhe i jep gërshërët për të prerë shiritin e pikës së përbashkët kufitare me Malin e Zi