Lobimi dhe degradimi i politikës së jashtme!

Lobimi dhe degradimi i politikës së jashtme!

Zakonisht e thuajse gjithmonë lobimi ka qenë një mekanizëm për të forcuar politikën e jashtme të vendit dhe po ashtu për të arritur ose afirmuar prestigj ndërkombëtar, por gjithmonë  është konsideruar mekanizëm për politika kombëtare e shtetërore!

Në këto momente të trazirave ndërkombëtare Shqipëria ka nevojë për më shumë se kurrë për lobim për të ndjekur e realizuar objektivat e saj ndërkombëtare ose për të afirmuar pozicionin e saj ndërkombëtar!

Po çfarë po ndodh ose çfarë ka ndodhur me lobimet shqiptare në këto vite? Ka rënë në nivele amatoriale e të turpshme duke u përdorur për manipulime ose karshillik të politikës së brendshme! Gjithashtu është kthyer në një mekanizëm fasadë që nuk prodhon politika konkrete, por vetëm thuajse mashtrim ndërkombëtarë për të treguar muskujt ndaj kundërshtarëve në politikën e brendshme!

Shkojnë në SHBA për të bërë një foto si për të dëshmuar mbështetje të fuqishme ndaj kundërshtarëve të tyre e në fakt kjo nuk prodhon asgjë, sepse shumë politikanë amerikanë as nuk kujtohen se me kë kanë bërë foto! Kjo lloj sjellje është sikur një Vip të kujtohet për autografet e tij që lëshon gjatë ditës!

Ky lloj lobimi fasadë e ka dëmtuar dhe e dëmton në fakt prestigjin ndërkombëtar të Shqipërisë! Tani, po shikojmë çdo ditë politikan ose pseudo personazhe që shkojnë e bëjnë foto tek dera e kongresin e shkruajnë dixhitura të ngjashme:

- Tani e mbrapa ditë më të mira për Shqipërinë

- Tani e mbrapa hallet e shqiptarëve do të mbarojnë

- Ditë më të mira

A thua se janë shpëtimtarë të Shqipërisë e të shqiptarëve? Në fakt shumica e tyre janë thjeshtë kloun! Politika amerikane funksionon vetëm mbi bazën e bashkëpunimit institucional e përmes kanaleve të tjera institucionale! Për të tjerat paratë e këtyre që i përdorin për lobimi e një foto, janë shpenzime të padobishme e sigurisht shpesh një kosto e tepërt dhe e panevojshme për xhepat e shqiptarëve!

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se aksioni për konfiskim është zgjidhja e duhur për ndërtimet pa leje?×

Lajmi i fundit

'Takimet e reja janë të rëndësishme...', ja çfarë thonë yjet për ju

'Takimet e reja janë të rëndësishme...', ja çfarë thonë yjet për ju