Luajti futboll deri në vitin 1977, pasuria marramendëse e legjendës braziliane Pele

Luajti futboll deri në vitin 1977, pasuria marramendëse e legjendës braziliane Pele

Legjenda braziliane Pele

Futbollin e luajtur e ndaloi në vitin 1977, por kjo nuk e pengoi legjendën braziliane Pele, i cili ndërroi jetë në moshën 82-vjeçare, që të vinte një pasuri të majme. Sipas faqes së specializuar ‘Celebrity Net Wort’, fituesi i tre herë i Botërorit, ka lënë një pasuri mbi 100 milionë dollarësh.

Pasuria e Peles ka ardhur jo vetëm nga futbolli i luajtur, por edhe prej kontratave të majme publicitare, të drejtave të shfrytëzimit të imazhit dhe shumë kanaleve të tjera që kanë pak lidhje me lojën se cilës i dha shumë.

Pele pjesën më të madhe dhe më të rëndësishme në klube e zhvilloi në vendlindje, në Brazil, pasi luajti për 18 vite me Santos-in, ndërsa dy sezone i kaloi në amerikë me Neë York Comsos.

Ne.k./M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

Mos harroni çadrën, sot priten reshje shiu

Mos harroni çadrën, sot priten reshje shiu