Lufta Izrael - Hamas/ Media: Pesë të vdekur në bastisjen në kampin e refugjatëve

Lufta Izrael - Hamas/ Media: Pesë të vdekur në bastisjen në kampin e refugjatëve

Lufta në Rripin e Gazës

Agjencia palestineze e lajmeve Wafa ka raportuar se të paktën dy të rritur dhe tre të mitur vdiqën në një sulm ajror izraelit që goditi një shtëpi në kampin e refugjatëve Maghazi në qendër të Rripit të Gazës mbrëmë.

Ndërkohë, numri i të vdekurve nga një tjetër bastisje që në orët e mëparshme kishte goditur rrethrrotullimin Bani Suhaila në lindje të Khan Yunis është rritur në dhjetë, sipas Wafa.

Numri në enklavën palestineze që nga 7 tetori është të paktën 37,626 të vdekur dhe 86,098 të plagosur, sipas Ministrisë lokale të Shëndetësisë të drejtuar nga lëvizja islamike Hamas.

Nga ana tjetër mbreti jordanez Abdullah II dhe presidenti francez Emmanuel Macron janë takuar ditën e djeshme (24 qershor) në Elsyee, Francë. Të dy liderët theksuan nevojën për mbrojtjen e civilëve në Rripin e Gazës dhe lirimin e të gjithë pengjeve izraelitë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:04
Gjykata e Lartë e Izraelit: Qeveria duhet të angazhojë të rinjtë ortodoksë në shërbimin ushtarak

1717856219_gtgtgtgt.JPG

Gjykata e Lartë e Izraelit ka vendosur unanimisht se nuk ka më asnjë kuadër ligjor që i lejon qeverisë të "të japë përjashtime të përgjithshme nga shërbimi ushtarak për studentët ortodoksë në shkollat ​​fetare".

Sipas Gjykatës, shkruan La Repubblica - qeveria nuk mund të vazhdojë të udhëzojë ushtrinë dhe Ministrinë e Mbrojtjes që të mos bëjnë dispozita të tilla. Një goditje ndaj qeverisë aktuale të Benjamin Netanyahu, Gjykata e Lartë vendosi gjithashtu se ekzekutivi nuk mund të "sigurojë mbështetje financiare për studentët që studiojnë në shkollat fetare.

Megjithatë, gjykata nuk dha detaje se si, por sipas vendimit, do të zbatonte ligjin ashtu siç është ose sa studentë ortodoksë mund të regjistroheshin për tu bërë ushtar. Vlerësimet flasin për rreth 67 mijë të rinj ortodoksë të kualifikuar për draftin.

Ora 10:06
SHBA drejtuar Hezbollahut: Nuk jemi në gjendje të ndalojmë një sulm nga Izraeli

SHBA ka paralajmëruar Hezbollahun se nuk do të jetë në gjendje të ndalojë një sulm izraelit në Liban. Agjencitë e lajmeve ashtu si Politico edhe Axios raportojnë se i dërguari special për Lindjen e Mesme Amos Hochstein tha - në udhëtimin e tij të fundit në Liban - një mesazh të qartë për milicët shiitë, aleatë të Iranit, nga Presidenti Joe Biden.

Burimet e cituara nga të dy mediat më pas pohuan se Uashingtoni do të ndihmojë Izraelin në rast të një reagimi nga Hezbollahu.

"Nëse ata godasin me raketa në qytetet izraelite, Uashingtoni - thanë zyrtarët - mund të kthehet drejt një mbështetjeje ushtarake më të drejtpërdrejtë."

Ministri i Mbrojtjes izraelite, Yoav Gallant është në Uashington për bisedime me ndihmësit e Presidentit Joe Biden dhe shumica e diskutimit ka të ngjarë të përqëndrohet në krizën përgjatë kufirit izraelito-libanez.

Ora 08:38
Lufta në rripin e Gazës/ Francë-Jordani: Mbroni civilët dhe lironi pengjet

Foto: Mbreti jordanez Abdullah II dhe Emmanuel Macron

Mbreti jordanez Abdullah II dhe presidenti francez Emmanuel Macron theksuan nevojën për mbrojtjen e civilëve në Rripin e Gazës dhe lirimin e të gjithë pengjeve izraelitë.

Këtë e bënë të ditur Amani dhe Parisi, pas takimit të djeshëm (24 qershor) në Elysee mes dy liderëve.

Macron dhe Abdullah i bënë thirrje Izraelit që të eliminojë të gjitha "kufizimet" tokësore për ofrimin e ndihmës humanitare, duke përsëritur urgjencën e "një armëpushim të menjëhershëm dhe të qëndrueshëm" në enklavën palestineze.

Të dy udhëheqësit gjithashtu "shprehën shqetësimin e tyre të thellë për situatën në Bregun Perëndimor dhe dënuan dhunën nga kolonët izraelitë". Lidhur me përshkallëzimin e tensioneve në kufirin mes Libanit dhe Izraelit, Macron dhe Abdullah paralajmëruan për një "ngërç që do të ishte katastrofik për rajonin" dhe përsëritën thirrjen për të gjitha palët për "përgjegjësi dhe moderim".

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Rama të pranojë një qeveri teknike siç pretendon Sali Berisha?×

Lajmi i fundit

Xhensila Myrtezaj poston foton e papritur në ditëlindjen e vajzës me nënën e Besit

Xhensila Myrtezaj poston foton e papritur në ditëlindjen e vajzës me nënën e Besit