Lufta në rripin e Gazës/ Francë-Jordani: Mbroni civilët dhe lironi pengjet

Lufta në rripin e Gazës/ Francë-Jordani: Mbroni civilët dhe lironi pengjet

Foto: Mbreti jordanez Abdullah II dhe Emmanuel Macron

Mbreti jordanez Abdullah II dhe presidenti francez Emmanuel Macron theksuan nevojën për mbrojtjen e civilëve në Rripin e Gazës dhe lirimin e të gjithë pengjeve izraelitë.

Këtë e bënë të ditur Amani dhe Parisi, pas takimit të djeshëm (24 qershor) në Elysee mes dy liderëve.

Macron dhe Abdullah i bënë thirrje Izraelit që të eliminojë të gjitha "kufizimet" tokësore për ofrimin e ndihmës humanitare, duke përsëritur urgjencën e "një armëpushim të menjëhershëm dhe të qëndrueshëm" në enklavën palestineze.

Të dy udhëheqësit gjithashtu "shprehën shqetësimin e tyre të thellë për situatën në Bregun Perëndimor dhe dënuan dhunën nga kolonët izraelitë". Lidhur me përshkallëzimin e tensioneve në kufirin mes Libanit dhe Izraelit, Macron dhe Abdullah paralajmëruan për një "ngërç që do të ishte katastrofik për rajonin" dhe përsëritën thirrjen për të gjitha palët për "përgjegjësi dhe moderim".


Lajmi kryesor:

Lufta Izrael - Hamas/ Media: Pesë të vdekur në bastisjen në kampin e refugjatëve


Xh.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Rama të pranojë një qeveri teknike siç pretendon Sali Berisha?×

Lajmi i fundit

Patrice Evra dënohet me 1 vit burg

Patrice Evra dënohet me 1 vit burg