Historike/ Luiza Gega vendos rekord në Kampionatin Evropian Ekipor, atletja shqiptare fiton garën e 3 mijë metrave me pengesa

POLONI - Luiza Gega padyshim po tregon formën e mirë, teksa ka fituar garën e 3 mijë metrave me pengesa në Kampionatin Evropian Ekipor të Atletikës që po zhvillohet në Krakow të Polonisë. Atletja shqiptare ka fituar në divizionin e tretë të garës, teksa e ka mbyllur me kohën 9:17.31.

Me këtë fitore, Gega barazohet me kampionen bullgare Ivet Lalova-Collio me 11 fitore në historinë e kampionateve të ndryshme evropiane, teksa dy herë ka dalë në vendin e dytë. Veç suksesit, Gega ka vendosur edhe rekord për femrat me kohën e saj në këtë event, duke lënë pas izraeliten Adva Cohen. Gega ka kaluar rusen Yuliya Zaripova, me këtë të fundit që në 19 qershorin e 2010 në Bergen e mbylli me 9:23:00. Më mirë se Gega në këtë garë ka bërë vetëm rusja Gulnara Samitova në Lojërat Olimpike të Pekinit në 2008, teksa e ka mbyllur me kohën 8:58.81.

Në këtë event që po zhvillohet prej ditësh, Gega i ka shtuar edhe 15 pikë të tjera skuadrës shqiptare që po merr pjesë në Kampionatin Evropian të Atletikës.

Kujtojmë se pak ditë më parë Gega fitoi edhe në garën e 5 mijë metrave, teksa dita e sotme ishte kryesore për atleten kuqezi, që fitoi në disiplinën e saj në 3 mijë metra me pengesa.

"Ajo ia doli, fitoi kampionatin duke thyer rekord! Luiza Gega barazohet me Ivet Lalova-Collio (BUL) si atletja më e suksesshme në historinë e kampionateve evropiane të atletikës me 11 fitore dhe dy nënkampione. Ajo fitoi edhe garën me pengesa 3000 metra për femra duke kapur dhe kohën rekord 9:17.31, çka ka sjellë 15 pikë për ekipin e Shqipërisë", shkruan Federata Europiane e Atletikës.

S.DH/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • minushe: 22/06/2023 11:36

  URIME!na ke bere krenar L.G.

  Përgjigju
  • redi: 22/06/2023 11:52

   bravo luiza tani mundohu te konkuroni dhe ta dergono shqiperine ne divizionin 1 sepse atje eshte dhe konkurenca me ekipe europiane

 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

'Tritolin e vuri Nuredin Dumani', flet Alda Nikolli: Kisha lidhje me të, më përdori! I vuri gjobë 400 mijë euro Amarildos

'Tritolin e vuri Nuredin Dumani', flet Alda Nikolli: Kisha lidhje me të, më përdori! I vuri gjobë 400 mijë euro Amarildos