Majlinda Bregu: Vonesa për ne BE është më shumë se krim, është gabim

Majlinda Bregu: Vonesa për ne BE është më shumë se krim, është gabim

Flamuri i Shqipërisë dhe BE

Si sot 72 vite më parë, ministri i Jashtëm francez Robert Schuman sugjeroi që vendet evropiane të bashkohen si një treg të përbashkët ekonomik. Një unifikim i tillë ishte e vetmja mënyrë për të garantuar paqen afatgjatë në Evropë.
Në deklaratën e tij të famshme, Schuman tha se "arritjet konkrete" ishin thelbësore për "ruajtjen e paqes".
Për fat të keq , këtë 9 maj, Evropa është zhytur në krizën e saj më të rëndë që nga Lufta e Dytë Botërore.
Askush nuk e parashikon dot sot, si do të dalim nga kjo luftë.
Ky moment është gjithashtu vendimtar për të ardhmen e Ballkanit Perëndimor, i cili mund të kontribuojë në zgjidhje siç po bëjnë vendet e tjera evropiane.
Ne nuk jemi qelibar, por në fund të fundit kush është?
Çdo vend ka historinë e tij kombëtare. Por ato çka na bashkojnë janë të njëjtat aspirata.
"Ne kemi qenë keq, e tani duam të jemi më mirë dhe më mirë jemi në Evropë".
Ne jemi evropianë jo vetëm për shkak se pajtohemi me vlerat e mishëruara në Traktatet e Bashkimit Evropian. Ne jemi evropianë sepse zgjedhim të jemi.
Megjithatë, tani ndoshta pak më shumë, "muza e mësimeve të nxjerra" po flet më fort:
“Përpara se më vonë të bëhet një jetë, procesi i anëtarësimit duhet të ndryshojë. Për mirë.”
Pasojat e bllokimit të zgjerimit të Ballkanit Perëndimor, siç thonë francezët- c’est plus, qu’un crime, c’est une faute!
Është më shumë se krim, është gabim!
Gëzuar ditën e Europës nga Parisi.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

‘Çifti i hapur’, komedia me çiftin e aktorëve Suela Bako e Romir Zalla shfaqet me sukses në teatrin e Durrësit

‘Çifti i hapur’, komedia me çiftin e aktorëve Suela Bako e Romir Zalla shfaqet me sukses në teatrin e Durrësit