Maqedoni e Veriut, lëshuan 215 pasaporta të falsifikuara arrestohen 9 oficerë

Nëntë oficerë policie që punonin për Ministrinë e Brendshme të Maqedonisë së Veriut janë arrestuar nën akuzën e pajisjes me pasaporta të kriminelëve jashtë vendit.

Ministri i Brendshëm Oliver Spasovski njoftoi arrestimin e të dyshuarve pas një operacion dy-vjeçar.

 "Ata kryen një krim duke vepruar kundër legjislacionit të vizave dhe dokumenteve të udhëtimit. Me këtë rrjet kriminal, u zbulua një person i cili vepronte si ndërmjetës midis aplikantëve për pasaporta të falsifikuara, por që nuk kishte një detyrë zyrtare, “ tha ministri.

Spasovski akuzoi gjithashtu përfaqësuesin e partisë opozitare Vmro-Dpmne, bëri një deklaratë një ditë më parë, për përpjekjen e tyre  për të sabotuar operacionin.

Është vlerësuar se pasaporta false iu dha 215 personave, një maqedonas dhe të tjerë të huaj, të cilët ishin të vendosur të përfshirë në trafikun e drogës dhe të cilëve u ishte lëshuar një urdhër arresti ndërkombëtar.

Oficerët e arrestuar të policisë hartuan dokumente për udhëheqësin e organizatës së krimit të organizuar, Sedat Peker, për të qëndruar në Maqedoni me dokumente të falsifikuara. 

Në dokumentin e bërë publik në media shihet emri i Djadin Ademovskit në vend të Peker. .

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    7 dite para zgjedhjeve, a ju janë ofruar para ose favore në këmbim të votës?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Xhaçka takim me të rinjtë e Kolonjës: Më 25 prill bëhuni aksionerë të së ardhmes tuaj