Masakra me 10 viktima në Kanada, autorët 2 vëllezër! Gjendet i vdekur njëri prej tyre, tjetri ende në kërkim

Masakra me 10 viktima në Kanada, autorët 2 vëllezër! Gjendet i vdekur njëri prej tyre, tjetri ende në kërkim

Masakra në Kanda dhe Damien Sanderson

Damien Sanderson, një prej vëllezërve, autorë të masakrës në Kanada ku vdiqën 10 persona dhe 18 të tjerë u plagosën është gjetur i vdekur.

Policia kanadeze ka gjetur trupin e 31-vjeçarit në provincën e Saskatchewan të dielën.

Një oficer tha se Damien Sanderson kishte lëndime në trup që nuk dukeshin se ishin të vetëshkaktuara pa dhënë detaje të tjera. Ai u gjet në James Smith Cree Nation, një komunitet me populllësi vendase (indigjen) ku jetonin dhe shumica e viktimave të sulmit.

Ndërkohë autori tjetër, vëllai i tij Myles është ende në kërkim dhe përbën rrezikshëmari të lartë njofton policia.

Vëllai i tij 30-vjeçar gjithashtu mund të ketë pësuar lëndime dhe policia ka paralajmëruar banorët se mund të kërkojë ndihmë mjekësore, por nuk tha nëse ai ishte përgjegjës për vdekjen e vëllait të tij.

Dy vëllezërit , Damien Sanderson dhe Myles Sanderson sulmuan me thikë persona rastësor  në  13 vende të ndryshme provincën e Saskatchewan ku si pasojë 10 persona hu,bën jetën , ndërsa 18 të tjerë u plagosën. Motivet e ngjarjes së rëndë mbeten ende të panjohura.

Shumë nga viktimat ishin banorë të James Smith Cree, shtëpia e rreth 2,000 njerëzve duke lënë të tronditur veçanërisht anëtarët e komunitetit indigjen të Kanadasë. Në Saskatcheëan u shpall gjendja e jashtëzakonshme. Mediat kanadeze kanë identifikuar disa nga viktimat, megjithëse nuk janë dhënë detaje zyrtare nga autoritetet.

Damien Sanderson dhe Myles Sanderson, autorët e sulmit

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës