Mbesa e Ismail Kadaresë ndan kujtimet për shkrimtarin

Mbesa e Ismail Kadaresë ndan kujtimet për shkrimtarin

Gjeniu i letrave shqipe, Ismail Kadare, përtej madhështisë në publik, në familjen e tij ishte një njeri i thjeshtë, e këtë e dëshmon edhe mbesa e tij e cila thotë së është impresionuar me gjithë këtë dashuri me të cilën u përcoll gjyshi i saj.

“Gjyshi im ka qenë gjithmonë një njeri shumë enigmatik, unë jam rritur në Paris dhe ka qenë vetëm gjyshi im, nuk e kisha parë këtë pjesën që sa shumë e quan edhe populli njeri enigmatik dhe serioz. Por edhe me seriozitetin që kishte na përcillte shumë dashuri në një mënyrë të veçantë siç e kishte ai dhe ashtu e kujtoj. Kur shkonim në shtëpi ishim si mbretër aty te gjyshi, na linte të lirë asnjë rregull”, u shpreh ajo.

Mbesa Doruntin për mikrofonin e RTSH ndan disa nga kujtimet me shkrimtarin, ku ndër to veçon rregullin e drekës së fundjavës

“Çdo fundjavë donte që të mblidheshim të gjithë për drekë dhe ne shkonim gjithnjë e hanim drekë të gjithë bashkë”, tregon Doruntina.

Edhe pse mbesa e Kadaresë nuk ka trashëguar talentin e gjyshit, kjo nuk e pengon të adhurojë veprimtarinë e tij letrare, ndërsa ndan me ne edhe veprën e saj të preferuar.

“Që e vogël më dhanë “Kush e solli Doruntinën” edhe unë quhem Doruntina dhe ky më ka ngelur si lidhje që ka me emrin tim”, shprehet ajo

Kadare u nda nga jeta në 1 korrik ndërsa emir i tij është i jetësuar përjetësisht në galerinë e pafundme të veprave të tij./Rtsh

S.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • ylli: 07/07/2024 04:46

    DORUNTINA TI JE VAJZE E BEKUAR SE JE NIPE E ISMAIL KADARESE,,,,,NJE SHQIPTAR I MADH,,,GJENI I LETRAVE I PERKTHYER NE 45 GJUHE TE BOTES SI ASKUSH TJETER,,,,,FJALEMENCUR,,DHE I PAKORRUPTUAR...PRANDAJ DHE POLITIKANET NUK E MBANIN AFER,,SE I TREMBESHIN SI DJALLI TEMJANIT...

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Azgan Haklaj: Sali Berisha nuk është kryetar i PDSH-së

Azgan Haklaj: Sali Berisha nuk është kryetar i PDSH-së